Aylık Bülten (Şubat 2018) – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Aylık Bülteni

Ocak ayına Zeytin Dalı Operasyonu nedeniyle negatif başlangıç yapmasına karşın ay içinde 121.531 ile yeni tarihi zirve seviye test eden BIST ayı %3,64 yükselişle 119.529’dan kapattı. Bankacılık endeksi %10,82 yükselişe pozitif ayrıştı.

Fed faizleri %1,25-1,50 aralığında sabit bıraktı. TCMB faizleri değiştirmedi. Şubat ayında yeni Fed başkanı ve üyelerden para politikasına ilişkin gelecek açıklamaları önemli olacak.

Yurtiçinde Jeopolitik risklere ilişkin gelişmeler izlenmeye devam edilecek. Ekonomik tarafta S&P’nin kredi notu değerlendirmesi ve enflasyon verileri izlenecek.

Şirket Analizleri:
– Tofaş Otomotiv
– Arçelik

Strateji

Şubat ayında yurtdışında yeni Fed başkanı Powel ve FOMC üyelerinin yapacağı açıklamalar takip edilecek. 2018’de en fazla üç faiz artışı yapılabileceği şeklindeki öngörünün ve kademeli faiz artışı beklentisinin korunması Global risk alma iştahını özellikle de EM’lere yönelik fon akımları devam ettirecektir. Yurtiçinde ise ana gündem Suriye’de devam eden “Zeytin Dalı” harekatı ve jeopolitik riskler takip edilecek. Ekonomik tarafta enflasyon verileri ve S&P’nin kredi notu değerlendirmesi izlenecek. Global risk alma iştahı ve EM’lere yönelik fon akımları devam ettikçe Şubat ayında BIST’te yeni tarihi zirve seviyelerin test edilmesi beklenmektedir. Ancak Ocak ayındaki özellikle banka hisselerinde yaşanan hızlı yükseliş sonrası bilançoların açıklanmasıyla Şubat ayı içinde BIST’te kar satışları oluşması beklenmektedir. BIST’in Şubat ayında 115.000-124.000 aralığında dalgalanması ve ayı hafif yükselişle kapatması beklenmektedir.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %55, döviz ağırlığını %15 ve hisse senedi ağırlığını ise %30’da sabit tutuyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Şubat Aylık Bülteni için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin