Aylık Bülten (Ocak 2020) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Aralık’ta 106.701 – 115.312 arası geniş bir bantta dalgalanırken ayı %7’lik yükselişle 114.425’ten kapattı.

TCMB, Aralık ayı toplantısında politika faizini 200 baz puan indirerek %12,00 olarak belirlemiştir. Fed Aralık toplantısında faizleri %1,50-1,75 aralığında sabit bıraktı. Fed, makroekonomik hedeflerde değişiklik yapmazken, 2020 için ortalama faiz tahminini %1,9’dan, %1,6’ya düşürdü. Ocak ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi Fed faiz kararı ve üyelerin yeni projeksiyonları olacak. Majör ekonomilerden gelecek ekonomik veriler yakından izlenmeye devam edilecek. Yurt içinde ise makroekonomik tarafta TCMB faiz kararı ve enflasyon verileri önemli olacaktır. Ayrıca S&P’nin yapacağı gözden geçirme de piyasalar tarafından yakından takip edilecektir.

Şirket Analizleri
– Garanti BBVA
– Migros

Strateji
ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşması ve global büyüme endişelerinin azalması sonrası risk iştahının Ocak ayında güçlenmeye devam etmesi beklenmektedir. Ocak ayında Fed faiz kararı ve üyelerin yeni projeksiyonları piyasaların en önemli gündemi olacak. Fed’in 2020 yılı boyunca faizleri sabit bırakması beklenirken, bunun Fed tarafından bir kez daha teyit edilmesi global risk iştahı güçlü kalmaya devam edecektir. ABD’den ve özellikle Çin’den gelecek ekonomik veriler önemini korumaya devam edecek. Güçlü veriler piyasalardaki pozitif fiyatlamayı destekleyecektir. Aksine zayıf veriler yeniden büyüme endişelerini gündeme getirerek kar satışlarını tetikleyebilir. Yurtiçinde ocak ayında makroekonomik tarafta TCMB faiz kararı ve enflasyon verileri önemli olacaktır. Ayrıca, Ocak ayında S&P’nin yapacağı gözden geçirme de piyasalar tarafından yakından takip edilecektir. S&P’nin görünümü Pozitif’e yükseltmesi TL varlıklarda en kötünün geride kaldığını teyit edileceği için özellikle BIST’te pozitif fiyatlamayı güçlendirecektir. Yurtiçi piyasalar için kısa vadede önemli risklerden biri ABD’den yaptırım konusunda yeni adımların gelmesi olacaktır. Aralık ayında ABD senatosunda onaylanan bütçe tasarısı içinde yer alan Türkiye’ye yaptırım uygulanması kararının uygulamaya geçirilmesi ya da yeni yaptırım öngören tasarıların Senatoya sunulması TL varlıklarda satışlara neden olabilir. Şu an için yurtiçi piyasaların, bu riski Trump’ın Türkiye’ye yönelik pozitif yaklaşımından dolayı fiyatlamalara sınırlı bir şekilde yansıtmaktadır.

Portföy Önerileri
Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %60’tan %50’ye düşürürken, döviz ağırlığını %20’den %25’e ve hisse senedi ağırlığını %20’den %25’e yükseltiyoruz.

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN