Aylık Bülten (Ocak 2020) – Osmanlı Yatırım

Gelen Gideni Aratır mı?

Geride bıraktığımız Aralık ayında, küresel makro veri akışı ABD ve dünya genelinde toparlanmaya yönelik olumlu sinyaller verirken, başta FED olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının parasal gevşemede frene bastıkları izlendi. Küresel risk iştahı açısından önemli bir gelişme olarak, ABD-Çin ilk aşama ticaret anlaşmasının Ocak ayında imzalanacağı haberi ve Brexit ilk oylamasının geride bırakılması ile dünya genelinde borsalarda artışlar sürerken, ABD borsaları yılı yeni tarihi zirvelerinde kapattı. ABD Başkanı Donald Trump’ın yönelik azil soruşturmasına ilişkin Temsilciler Meclisi’nde gerçekleşen oylamada, “Görevi kötüye kullanma” suçlaması 197’e karşı 230, “Kongre’nin engellenmesi” suçlaması da 198’e karşı 229 oyla kabul edildi. Ancak, Temsilciler Meclisi’ndeki oylamada bütün Cumhuriyetçi Kongre üyeleri “hayır” oyu kullandı. Ayrıca, Senato sürecinin zamanlamasına ilişkin belirsizlik devam ediyor. Küresel ekonomilerde makro veri akışı ise, ABD’de ve Euro Bölgesi’nde büyüme açısından toparlanmaya işaret ederken, enflasyonda ise ılımlı görünüm izlendi. ABD’de üçüncü çeyrek milli gelir büyüme oranı nihai tahmini %2.1 açıklandı. Büyüme, Euro Bölgesi’nde %1.2 ve İngiltere’de %1.1 ile zayıf gerçekleşirken, imalat sanayi öncü göstergesi flash PMI endeksinin Aralık ayında ABD’de 52.6’ya yükselmesine karşılık, Almanya, Japonya ve Euro Bölgesi’nde, 43.4, 48.8 ve 45.9 ile eşik değerin altında kalması küresel büyüme açısından olumsuz sinyal verdi. Euro Bölgesi’nde enflasyon %1.0 ve İngiltere’de ise %1.5 ile yatay kalırken, ABD’de de manşet enflasyon %2.1 ve çekirdek enflasyon %2.3 ile yükseldi. Fed’in favori enflasyon göstergesi çekirdek PCE endeksi yıllık artışının %1.6’da kalması da sınırlı enflasyonist baskıya işaret etti. ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Aralık toplantısında beklentiye paralel olarak faizleri yüzde 1.50 – 1.75 aralığında korudu. FOMC karar metninde ekonomik görünüme ilişkin önemli bir değişiklik yapılmazken, parasal duruşu gösteren cümleye mevcut duruşun uygun olduğu vurgusu eklendi, daha önce kullandığı ve verilere bağlı karar vereceğini ifade eden paragrafa “küresel gelişmeler ve sınırlı kalan enflasyon baskıları” eklendi. Fed faizine ilişkin medyan tahmin %1.6250 (%1.50-1.75 aralığı orta noktası) ile 2020 yılında faiz düşüşün ana senaryoda olmadığını gösterirken, 2021 yılında ise bir adet faiz artışı öngörüldü, uzun vadeli faiz tahmini de %2.5 ile korundu. Avrupa Merkez Bankası da Christine Lagarde Başkanlığındaki ilk toplantısında faizleri değiştirmedi. Lagarde karar sonrasında, uzun bir süre destekleyitüm araçlarını ayarlamaya hazır olduğunu vurguladı. Aralık ayında gelişmekte olan ülke Merkez Bankalarının da faiz indirimlerine bir iki istisna dışında ara verdikleri izlendi.

Yurtiçinde ise, ABD Başkanı Trump’ın onayladığı 2020 savunma bütçesi ve Ulusal Savunma Yetki Yasası’nda Türkiye’ye yönelik bazı yaptırım maddeleri de yer aldı. Yasanın Türkiye ile ilgili kısmında, Ankara’nın S-400 hava savunma sistemlerini alım işlemlerine devam ettiği gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 uçaklarının teslim edilmemesi öngörüldü. Aynı zamanda Türkiye’ye ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele (CAATSA) Yasası kapsamında yaptırım uygulanması gerektiği belirtildi. Trump’ın belirlenen 12 maddeden 5’ini seçmesi gerekecek. Öte yandan, yabancı yatırımcının bu haber akışı etkisi ve TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği beklentisiyle TL lehine pozisyonları azaltması ile dolar kuru 5.95 civarına yükselirken, yabancı yatırımcı ile TL yaratma yönünde yapılan swap işlemlerine BDDK’nın özkaynak sınırı getirmesi ile TCMB’nin devreye girerek uzun vadeli swap ihaleleri başlattığı izlendi. Bu kanaldan fonlamanın %10.0-10.5 aralığında sağlanması ve sisteme yaklaşık 18 milyar TL verilmesi ile de bankacılık sisteminde 2011’den beri ilk kez likidite fazlası oluştu ve gecelik repo faizi alt bant sınırına yaklaştı. Aralık’ta, borsada yılın en yüksek seviyeleri görülür ve CDS primlerinde hafif geri çekilme gözlenirken, tahvil faizlerinde sınırlı yükselişler gözlendi. Merkez Bankası’nın Aralık toplantısında da 200 baz puan faiz indirimine gitmesi ve ne zaman duracağı konusunda net sinyal vermemesi ile on yıl gösterge tahvil faizi %12.0 üzerindeki seyrini koruyor. Öte yandan, mevduat ve kredi faizleri TCMB’nin fonlama faizini düşürmesi ve kamu bankaları kampanyaları ile düşüşüne devam ederken, kredi büyümesinde (kur ve mevsimsellikten arındırılmış) kamu bankaları öncülüğünde ivmelenme güçlenerek devam etti. Diğer taraftan, yabancı yatırımcıların Türk hisse senetleri ve tahvillerine ilgisi düşük seyrederken, yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduat hesapları yatay seyretti. Üçüncü çeyrek milli gelir büyümesi %0.9 seviyesinde oluşurken, öncü göstergeler son çeyrekte %4-5 aralığında büyüme olabileceğini düşündürdü. Enflasyonda ise, Kasım ayında %10.6 seviyesine yükselen yıllık TÜFE’nin, Aralık ayında gıda fiyatları artışı ve baz etkisi nedeni ile %11.5 civarı oluşması bekleniyor.

Bu ay da Merkez Bankalarının toplantı takvimi yoğun görünüyor. İlk toplantı BOJ tarafından 21 Ocak’ta yapılırken, 23 Ocak’ta ECB, 29 Ocak’ta FED ve 30 Ocak’ta ise BOE kararları açıklanacak. Bu toplantılarda faizlerde ve politikalarda bir değişiklik beklenmiyor. TCMB’nin de bu ay toplantısı 16 Ocak’ta gerçekleşecek. Yurtiçi gündemde ise, 8 Ocak’ta gerçekleşecek Putin ziyareti ve TBMM’ye sunulması beklenen Libya’ya asker gönderilmesini içeren tezkere konusu öne çıkıyor.

Hisse Senedi

Aralık ayında 113000 direnci üzerinde, 115000 seviyelerine yakın bir noktada kapanış yapan hisse senedi piyasalarında olumlu algı devam ediyor. 2019 yılında gördüğü en düşük seviye olan 83535 puanın yaklaşık %38 üzerinde bir kapanışla yılı bitiriyoruz.

Büyüme rakamlarındaki olumlu değişim, düşen faizlerin etkisi ile bankacılık ve gayrimenkul sektöründeki iyileşme, sanayi şirketlerinde son dönemde artan karlılık olumlu havanın devamını sağlayabilir. 2019 bilanço beklentisi iyi olan hisselerde olumlu ayrışmalar görülebilir. Realizasyonların karşılanıp 113000 desteği üzerinde tutunan endekste Ocak ayında 115000, 118500 ve 120000 önemli direnç noktalarımız olacaktır. Ocak ayında OTKAR, VAKBN ve EREGL hisselerinin ön plana çıkabileceğini düşünüyoruz.

Tahvil – Bono ve Eurobond

Aralık ayı Merkez Bankası PPK toplantısı kararında beklediğimiz gibi faiz indirimi 200 baz puan şeklinde gerçekleşti. Yıl bazında Merkez bankası 2019 yılı içerisinde 4 kez olmak üzere toplamda 1200 baz puan faiz indirimi gerçekleştirmiş oldu.

FED tarafında Aralık ayı faiz kararında beklentiler doğrultusunda değişikliğine gidilmedi ve faizler %1.50-1.75 aralığında sabit bırakıldı. Yapılan açıklamada, işgücü piyasasının güçlü kalması ve mevcut faiz oranlarının ekonomik büyümeyi desteklemek için uygun ve yeterli olduğu vurgulandı.

Orta vadede enflasyondaki düşüş seyri devam etmekte olup ABD ile yaşanan siyasi gelişmeler, USDTRY kuru üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

2 Yıllık tahvil faizleri %12 seviyesinin altına gerilerken Türkiye 5 yıllık risk primi göstergesi olan CDS seviyesi de 300’ün altına gelerek TL varlıklarda yaşanan güçlü piyasa performansını destekledi, Eurobond fiyatlarında da yükseliş gözlendi. Önümüzdeki dönemde beklentimiz, küresel bazda ekonomik büyümenin toparlanmaya başlaması ve düşük faiz koşulları ile TL varlıklardaki yükselişin devamını yönünde.

Faiz indirimleri sonunda, mevduat faizlerinde gelinen seviyeler mevduat yatırımcılarını farklı finansal enstrümanları değerlendirmeye yöneltiyor. Öte yandan tahvil-bono faizlerinde de cazip getirilerin uzun vadede oluşması sebebiyle, yatırım fonlarının daha çok yatırımcı perspektifine girdiğini gözlemlemekteyiz.

Nitelikli yatırımcılar için önerimiz:

Orta ve uzun vadede yatırım yapmayı düşünenler için faiz ve döviz dalgalanmalarından korunma sağlayacak mevduat üstü getiriler ile aşağıdaki özel sektör tahvillerini öneriyoruz.

TRSMGTI22115 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+350 ek getiri ile alınabilir.

TRSHYTV92015 ISIN kodlu Hayat Varlık değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+475 ek getiri ile alınabilir.

TRSAYGZ62110 ISIN kodlu Aygaz değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+80 ek getiri ile alınabilir

TRSCMSA32112 ISIN kodlu Çimsa Çimento değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+100 ek getiri ile alınabilir

TRSARCL22117 ISIN kodlu Arçelik değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+75ek getiri ile alınabilir.

TRSAIGY92113 ISIN kodlu Akiş Gayrimenkul değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+300 ek getiri ile alınabilir.

TRSTPRS22114 ISIN kodlu Tupraş değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+75 ek getiri ile alınabilir.

TRSMGTIE2015 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken kuponlu tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor +475 ek getiri ile alınabilir.

TRSHEKTS32123 ISIN kodlu Hektaş Ticaret değişken kuponlu tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor +150 ek getiri ile alınabilir

TRSAKFHK2111 ISIN kodlu Akfen Holding değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRLibor+250 ek getiri ile alınabilir.

TRSMGTIA2118 ISIN kodlu Migros Ticaret değişken faizli tahvil 100 temiz fiyata kadar 3 ay vadeli TRlibor+200 ek getiri ile alınabilir.

Özel sektör Banka iştirakleri ise kısa vadede %10,50-11,25 bileşik seviyelerinden alınabilir.

Halka arz cinsi bono önerilerimiz: Kısa ve orta vadede yaklaşık %10,50-11,50 bileşik seviyelerinden banka bonoları alınabilir.

Yatırım Fonları

Yatırım fonları tarafında mevduat alternatifi olarak önerebileceğimiz fonlar, para piyasası ve kısa vadeli borçlanma araçları fonları. Osmanlı Portföy’ün yönetmiş olduğu OSL-Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu’muzun yönetim ücretinin yıllık %0,64 ile tüm fonlar arasında en düşük fon yönetim giderine sahip olması, kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını karşılayarak yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için OSL’yi cazip hale getiriyor.

Tek bir fon yerine Osmanlı Yatırım’ın önerdiği fon sepetleri de yatırımcılar açısında cazibesini artıracağını düşündüğümüz diğer ürünlerimiz. Bu fon sepetleri sadece Osmanlı Portföy’ün yönettiği fonlardan oluşmamakta, takip ettiğimiz ve performansını yakından izlediğimiz diğer portföy yönetim şirketlerinin fonlarını da içermektedir. Oluşturulmuş fon sepetleri içinde, düşen mevduat faizlerine alternatif arayan yatırımcılarımız için Tutucu Fon Sepetimizi öneriyoruz. Tutucu fon sepetimiz içinde Osmanlı Portföy’ün OSL-Kısa Vadeli

Borçlanma Araçları Fonu ve OSD-Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu yanında farklı portföy yönetim şirketlerinin de borçlanma araçları fonları belirli ağırlıklarla yer almaktadır. Temkinli Fon Sepetimiz, piyasadaki gelişmeleri takip edip fırsatları kaçırmak istemeyen ve belli ölçüde reel getiri kazanmak isteyen yatırımcılarımız için uygun olup Osmanlı Portföy’ün OSL-Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu ve OSD-Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu yanında farklı portföy yönetim şirketlerinin borçlanma araçları fonları yanında değişken ve hisse senedi fonlarını da belirli ağırlıklarla içermektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN