Aylık Bülten (Ocak 2019) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Aralık’ta 89.338 – 96.830 ile geniş bir bantta dalgalanırken, aylık bazda %4,3 düşüşle 91.270’den kapattı.

Fed, Aralık toplantısında faizleri 25 baz puan artırarak %2,25-2,50 aralığına yükseltti. Fed üyeleri 2019 için faiz tahminini %2,9’a düşürürken, 2019 için üyelerin 3 faiz artış beklentisi 2’ye düşmüş oldu.

TCMB faizleri %24’00’de sabit bırakırken, sıkı duruşunu korudu. Ocak ayında yurt dışında Fed faiz kararı ve üyelerden gelecek açıklamalar önemli olacak. ABD ve Çin’den gelecek ekonomik veriler büyüme endişeleri nedeniyle daha yüksek öneme sahip olacak. Ticaret savaşına ilişkin gelişmeler, Brexit görüşmeleri ve varlık alımlarını sonlandıran ECB’nin faiz artışına ilişkin mesajları diğer önemli gelişmeler olacak.

Ocak ayında yurt içinde; Mart ayındaki yerel seçimlere ilişkin şekillenmeye başlayan beklentiler önemli olacak. Ekonomik tarafta TCMB faiz kararı ve makroekonomik veriler takip edilecek. ABD ve AB ile ilişkilerin seyri önemini korumaya devam edecek.

Şirket Analizleri:
– Coca Cola İçecek
– TAV Havalimanları

Strateji
Ocak ayında yurt dışında Fed faiz kararı ve üyelerden gelecek açıklamalar önemli olacak. Piyasalardaki türbülans sonrası Fed’in daha da güvercin bir tona geçmesi piyasaları sakinleştirebilir. Bu durum da EM’lerde ve TL varlıklarda kısa vadeli pozitif ayrışmayı destekleyebilir. Aksine piyasa ile Fed arasındaki uyumsuzluğun devamı diğer etkenlerle birlikte finansal piyasalardaki türbülansın bir krize dönüşmesine zemin hazırlayabilir. Global büyüme endişeleri sonrası ABD ve Çin’den gelecek ekonomik veriler daha da önemli kazandı. Zayıf veriler büyüme endişeleriyle borsalardaki satışları devam ettirebilir. Yurtiçinde büyümedeki yavaşlama beklentilerine rağmen enflasyonda tarafında Aralık ayında negatif aylık veriler gelmesi, TL varlıklardaki güçlü duruşu devam ettirebilir. ABD ile ilişkilerin pozitif yönde ilerlemeye devam etmesi ve ABD’nin Suriye’den çekilme kararı, TL varlıklardaki pozitif ayrışmayı Ocak ayında da desteklemesi beklenmektedir. Ayrıca son dönemde düşen petrol fiyatlarının da TL varlıklar için destekleyici olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu beklentilere paralel Global hisse senedi piyasalardaki çalkantının durulması durumunda Ocak ayında BIST’in kısmen daha iyi bir performans göstermesini bekleriz. Genellikle Ocak ayları yeni yılın başlamasıyla birlikte risk iştahının kısmen daha yüksek olduğu bir ay oluyor. Değerleme olarak oldukça cazip seviyelerde olan ve 2018 yılında en kötü performansı gösteren borsalardan biri olan BIST’in çok güçlü olmasa da 2019 yılına iyi bir başlangıç yapabileceğini düşünüyoruz. Ancak Global piyasalardaki çalkantı ve türbülansın bir krize doğru evirilmesi durumunda BIST’in de bundan negatif etkilenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Makro Ekonomi
• Kasım TÜFE, -%0,66’lık piyasa beklentisinin ve bizim -%0,6’lık tahminimizden daha iyi -%1,44 geldi. TÜFE yıllık olarak %24,5’ten %21,62’ye düştü.
• 3. çeyrek GSYH büyümesi yıllık bazda %1,6 olarak gerçekleşti (Piyasa beklentisi: %2,0; Şeker Yatırım: %0,5)
• Cari fazla, Ekim ayında 2,8 milyar $ ile beklentilerin hafif üzerinde (Piyasa beklentisi: 2.55mlr $; Şeker Yatırım: 2,6mlr $) gerçekleşti. 12 aylık cari açık da 46mlr $’dan 39,4 milyar $’a düştü.
• Ekim ayında arındırılmamış sanayi üretimi yıllık %4,1 daraldı. Takvim etkisinden arındırılmış seri de yıllık %5,7’lik daralma kaydetti.

Portföy Önerileri
Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN