Aylık Bülten (Nisan 2020) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Mart ayında 81.936– 113.107 arası geniş bir bantta dalgalı seyir izlerken, ayı %15,43’lük sert düşüşle 89.644’den kapattı.

Sınai endeks negatif ayrıştı. Fed iki acil toplantı ile toplamda 150 baz puan faiz indirerek faizleri %0- %0,25 aralığına düşürdü. Fed ayrıca açık uçlu ve limitsiz parasal genişleme kararı aldı. TCMB Mart ayında erken toplantı yaparak faizleri 100 baz puan indirerek %9,75’e indirdi. TCMB toplamda 1425 baz puan faiz indirimine giderken, ek likidite tedbirleri açıkladı.

Nisan ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi Covid-19 salgınına ilişkin gelişmeler olacak. Salgının ekonomilere ne kadar zarar verdiğinin tespiti için başta ABD olmak üzere majör ekonomilerden gelecek ekonomik veriler takip edilecek. Yurtiçinde ana gündem Covid-19 salgının seyri ve salgının kontrol altına alınmasının ne kadar süreceği önemli olacak. Ekonomik tarafta TCMB faiz kararı ve alınan ekonomik tedbirlerin yeterli olup olmayacağı izlenecek.

Strateji

Nisan ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi Covid-19 virüsü olacak. Virüsün yayılmaya devam etmesi, kısa sürede tedavi için bir ilaç bulunmadıkça ve hayat normale dönmedikçe global ekonominin hızla daralarak resesyona girmesi beklenmektedir. Büyük mali ve parasal teşviklere rağmen riskten kaçınma eğilim ile piyasalardaki dalgalanmanın devam etmesi beklenmektedir. Başta ABD ve Avrupa olmak üzere majör ekonomilerden gelecek ekonomik veriler takip edilecek. Beklentilerden iyi veriler gelmesi piyasalara moral verebilir.

Yurtiçinde de gündem Covid-19 salgının seyri olacak. Salgının kontrol altına alınmasının ne kadar süreceği, alınan ekonomik tedbirlerin yeterli olup olmayacağı önemli olacak. Salgının ekonomiye ne kadar hasar vereceği hesaplanamadığı için yurtiçi piyasalardaki volatilitenin kısa vadede devam etmesi beklenmektedir. Salgının kontrolünün uzun sürmesi durumunda ekonomi ve piyasalarının bundan güçlü negatif etkilenmesi beklenmektedir. Nisan ayında BIST’in yurtdışına paralel dalgalı seyrini devam ettirmesi ve geniş bir bantta dalgalanması beklenmektedir. Hem yurtiçi hem de yurtdışında borsalarda tepki yükselişleri oluşsa da ekonomilerin resesyona girebilecek olması nedeniyle tepki yükselişlerinin tekrar satış fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir.

Makro Ekonomi

• Hükümet Corona virüse karşı 100 milyar TL’lik destek paketi açıkladı.
• TCMB de Corona virüsünün Türk ekonomisi üzerindeki negatif etkilerini sınırlamak üzere 17 Mart’ta olağanüstü toplantıyla politika faizini %10,75’ten %9,75’e indirirken, likiditeyi destekleyici bir dizi ek tedbir açıkladı.
• TCMB 31 Mart’ta da DİBS piyasası likiditesinin desteklenmesi ve kredi akışının sağlıklı şekilde devam edebilmesi için, reel sektörü ve bankaları destekleyici ek tedbirler açıkladı.
• BDDK da Corona virüs nedeniyle nakit sıkıntısı çeken reel sektöre kredi akışının devamlılığını sağlamak üzere önemli yasal düzenlemeler yaptı.
• COVID-19 salgını imalat sanayi üzerinde etkisini Mart ayı itibariyle göstermeye başladı.
• TCMB’nin ödemeler dengesi metodolojisinde yaptığı değişiklik sonucu, cari denge rakamlarında yıllık ortalama 6 milyar USD civarında iyileşme oldu.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25’de sabit tutuyoruz.

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN