Aylık Bülten (Nisan 2019) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Mart’ta 90.524 – 105.929 ile geniş bir bantta dalgalanırken ayı %10,28’lik sert düşüşle 93.784’den kapattı. Bankacılık Endeksi aylık %7,8 düşüş, Sınai Endeksi ise %9,1 düşüş gösterdi.

TCMB, Mart ayı toplantısında faiz oranını %24’de sabit tuttu. Mart ayı sonuna doğru TL’de oluşan volatilite sonrası TCMB bir süreliğine haftalık repo ihalelerini iptal ederek fonlama maliyetini %24,0’ten %25,50’ye yükseltti. Londra swap piyasasında faizler zaman zaman sert yükselerek dalgalı bir seyir izledi.

Fed, faizleri oy birliğiyle %2,25-%2,50 aralığında sabit tutarken; 2019’da faiz artışı yapmayacağının sinyallerini verdi. Nisan ayında yurtdışının ana gündemi ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri olacak. Piyasaların ana teması ise global büyüme endişeleri olacak. Brexit’e ilişkin gelişmeler de önemini koruyacak. Yurt içinde ise ana gündemi; 8 Nisan’da açıklanması beklenen yeni ekonomi reformlar ve ekonomiye ilişkin yeni yol haritası olacak. Makro tarafta ise başta TCMB faiz kararı ve enflasyon olmak üzere yurtiçi ekonomik veriler izlenecek.

Şirket Analizleri:
– BİM
– Erdemir

Strateji
Nisan’da yurtdışının ana gündemi ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri olmaya devam edecek. Piyasaların ana teması ise global büyüme endişeleri olacak. Önümüzdeki dönemde Çin, ABD ve AB gibi majör ekonomilerden gelecek büyümeye ilişkin veriler önemli olacak. Zayıf veriler borsalarda satışları tetikleyebilir. Pozitif veriler ise ılımlı pozitif fiyatlanabilir. ABD ile Çin’in ticaret görüşmelerinde anlaşmaya varması halinde global risk iştahı tekrar güçlenebilir. Fed’in güvercin tonunu devam ettirmesi de bu süreci destekleyecektir. Buna karşın, Mart’ta negatif ayrışan EM piyasaları Fed’in güvercin tonunu güçlendirmesine rağmen Nisan’da da negatif ayrışmaya devam edebilir. Yerel seçim sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamada gelecek 4,5 yıl seçim olmayacağı ve ekonomik reformlara odaklanılacağı açıklaması piyasalarda olumlu algılanabilir. Bu açıdan, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın 8 Nisan’da açıklayacağı ekonomi yol haritası piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Atılacak olumlu adımlar, TL varlıklarda hızlı bir toparlanma sağlayabilir. En önemli gündemlerden biri ise S-400 alımı ve ABD ile ilişkilerin ne yönde ilerleyeceği olacak. İlişkilerin tekrar kötüleşmesi durumunda TL varlıklardaki negatif ayrışma devam edebilir. ABD ile ilişkilerin normal seyrine dönmesi durumunda ise, TL’nin stabilize olması ve BIST ve diğer TL varlıkların toparlanarak kayıplarını geri alması beklenir. Global risk iştahının güçlenmesi ve Fed’in güvercin duruşu da BIST’te toparlanmayı destekleyebilir. Ancak Nisan ayı genelinde hem BIST’te hem de TL varlıklarda dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir.

Portföy Önerileri
Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN