Aylık Bülten (Nisan 2018) – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Aylık Bülteni

BIST Mart ayında 113.400-119.000 arasında dalgalanırken, TL’deki değer kayıplarının etkisiyle ayı %3,4 düşüşle 114.930’den kapatırken, EM içinde sınırlı negatif ayrıştı.

Fed Mart toplantısında beklendiği gibi faizleri 25 baz puan artırarak %1,50-1,75 aralığına yükseltirken, 2018 için toplam üç faiz artışı tahminini korudu.

Nisan’da yurtdışında ABD’nin korumacı politikaları ve ticaret savaşı endişeleri yakından takip edilecek.

Yurtiçinde ise 128 milyar TL’lik süper teşvik adlandırılan teşviklere ilişkin açıklamalar ana gündem maddesi olacak.

Şirket Analizleri:

– Garanti Bankası
– Bim Birleşik Mağazalar

Strateji

Nisan ayında piyasaların ana gündemi Trump’ın korumacı politikaları sonrası diğer ülkelerinde benzer uygulamalarla bir ticaret savaşı başlatıp başlatmayacağı olacak. Ticaret savaşlarının başlaması durumunda Global büyüme üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacağı için piyasalardaki satış baskısı ve riskten kaçışın devam etmesi beklenir. Mart ayındaki satışlar sonrası Nisan ayının Global piyasalar tarafında pozitif geçmesi ve toparlanma çabasının ön plana çıkması beklenmektedir. Risk iştahının düşük momentumla da olsa geri döneceği düşünülmektedir. Nisan ayında yurtiçinde açıklanması beklenen 128 milyar TL’lik süper teşvik olarak adlandırılan teşvikler gündemin önemli maddelerinden biri olacaktır. Piyasalar açısından bir diğer konu ise TL’deki değer kayıplarının devam edip etmeyeceği olacaktır. TL’deki değer kayıplarının durulmasıyla birlikte Nisan ayında BIST’te tepki alımlarıyla Mart ayındaki kayıpların geri alınması beklenmektedir. BIST’in EM içinde halen yüksek iskontolu işlem görmesi, 2017 için gelen %7,4’lük güçlü büyümenin devam edebileceğine ilişkin beklentiler, şirketlerdeki karlılığın devam edeceği beklentisi alışları destekleyecektir.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %55, döviz ağırlığını %15 ve hisse senedi ağırlığını ise %30’da sabit tutuyoruz.

Şirket Raporları

Garanti Bankası Garanti için hedef fiyatımız 12,29 TL olup, AL önerimizi koruyoruz.
Bim Birleşik Mağazalar Bimas için hedef fiyatımız 85,75 TL olup, AL önerimizi koruyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Nisan Aylık Bülteni için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin