Aylık Bülten (Mayıs 2020) – Şeker Yatırım

Mayıs ayında piyasaların gündemi ve gelişmeler…

Borsa İstanbul, Nisan’da 87.889– 102.328 arası geniş bir bantta dalgalı seyir izlerken, ayı %13,33’lük yükselişle 101.110’dan kapattı. Sınai Endeks %20,53’lük, Bankacılık Endeksi ise %6,15’lik yükseliş gösterdi.

Fed Nisan ayı toplantısında faizleri oy birliği ile %0-0,25 aralığında sabit bıraktı. TCMB PPK Nisan toplantısında politika faiz oranını 100 baz puan indirerek %8,75’e düşürdü. Nisan ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi Covid-19 virüsünün yayılma hızı ve ilaç geliştirme çalışmaları olacaktır. Salgının ekonomilere ne kadar zarar verdiğinin tespiti için başta ABD olmak üzere majör ekonomilerden gelecek ekonomik veriler takip edilecek.

Yurtiçinde de ana gündem Covid-19 salgının gelişimi ve ekonominin kademli de olsa ne zaman açılacağı olacak. Makro tarafta ise TCMB’nin faiz indirimlerine devam edip etmeyeceği, açıklanacak veriler ve SWAP anlaşmaları konusundaki gelişmeler takip edilecek.

Strateji

Mayıs’ta yurtdışı piyasaların ana gündemi Covid-19 virüsünün yayılma hızı ve ilaç geliştirme çalışmaları olacaktır. Mayıs’ta gelecek zayıf verilerin güçlü resesyon beklentileriyle borsalarda kar satışlarına neden olabilir. Fakat satışların kar satışı şeklinde gelişmesi ve yeni alım fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. Yurtiçinde ana gündem Covid-19 salgının gelişimi ve ekonomiye etkileri olacak. BIST’te yurtdışına paralel kar satışları yaşanması beklense de bunun alım fırsatı olarak kullanılacağını düşünüyoruz. TCMB’nin faiz indirimlerine devam edip etmeyeceği, gelecek makroekonomik veriler ve TCMB Başkanı Murat Uysal’ın açıkladığı diğer merkez bankaları ile yapılan SWAP görüşmelerinden gelecek haberler yakından takip edilecektir. Mayıs’ta BIST’in yurtdışına özellikle de ABD borsalarındaki eğilime paralel hareket etmeye devam etmesi beklenmektedir. Endekste ay içinde 92-93 bin bandına olası düşüşlerin yeni alım fırsatı, 105-106 bin aralığına olası yükselişlerin ise kar satışı fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir.

Makro Ekonomi

• Nisan ayı TÜFE, bizim beklentimiz ve medyan piyasa beklentisi olan %0,60’ın üzerinde %0,85 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık TÜFE enflasyonu %11,86’dan %10,94’e geriledi.

• TCMB yılın ikinci çeyreklik enflasyon raporunda 2020 sonu TÜFE enflasyon tahminini %8,2’den %7,4’e indirirken, 2021 yılı tahminini %5,4’te sabit bıraktı.

• TCMB, Nisan PPK toplantısında 100 baz puanlık indirimle, politika faizi olan haftalık repo faizini %8,75’e çekti.

• Nisan’da imalat sanayi kapasite kullanımı ve reel sektör güven endeksi tarihi dip seviyelerine geriledi

• Nisan’da ihracat yıllık %41, ithalat da %28 geriledi. İmalat PMI ise tarihi dibine yakın, 33,4 seviyesine geriledi

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25’de sabit tutuyoruz.

Şirket Analizleri

– Akbank
– TAV Havalimanları Holding

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN