Aylık Bülten (Mayıs 2019) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Nisan’da 91.865 – 99.214 arası geniş bir bantta dalgalanırken ayı %1,74’lük sınırlı yükselişle 95.416’dan kapattı. Bankacılık Endeksi aylık %3,5 düşüş, Sınai Endeksi ise %1,4 yükseliş gösterdi.

TCMB, Nisan ayı toplantısında faiz oranını %24’de sabit tuttu. PPK metninden “ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği” ifadesi çıkartıldı. TCMB açıkladığı yılın ikinci enflasyon raporunda enflasyon tahminini 2019 için %14,6 ve 2020 için %8,2 olarak korudu.

Fed, Mayıs toplantısında ise faizleri oy birliği ile %2,25-%2,50 aralığında sabit tuttu. Mayıs ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri olacak. Ayrıca majör ekonomilerden gelecek ekonomik veriler izlenecek.

Yurt içinde ise ana gündem ABD ile ilişkiler olmaya devam edecek. YSK’nın İstanbul seçimlerine ilişkin olası seçim kararı ve Fitch’in Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmesi yakından takip edilecek. Makro tarafta ise başta enflasyon olmak üzere yurtiçi ekonomik veriler izlenecek.

Şirket Analizleri:
– Akçansa
– Arçelik

Strateji
Mayıs’ta yurtdışı piyasaların ana gündemi ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri olacak. Olası bir anlaşma global risk alma iştahını güçlendirecektir. Majör ekonomilerden gelebilecek zayıf veriler kar satışlarını tetikleyebilir. Kar satışları yaşansa da Fed’in piyasaları destekleyen politikası risk alma iştahının güçlü kalmasını sağlayabilir. Yurtiçinde ise ABD ile S-400 gerginliği ve F-35’lere ilişkin gelişmeler TL varlıkların negatif ayrışmasında etkili oluyor. YSK’nin İstanbul seçimlerine ilişkin olası bir seçim tekrarı kararı, TL varlıklar üzerindeki negatif baskıyı artırabilir. Seçim belirsizliğinin sona ermesi ise TL varlıklardaki negatif ayrışma sonlandırabilir. TL’deki değer kayıplarının devamı BIST’te Bankacılık Endeksi öncülüğünde negatif ayrışmayı devam ettirebilir. Ancak petrol fiyatlarında yaşanabilecek güçlü bir gevşeme TL varlıklardaki negatif baskıyı azaltabilir. BIST’in düşüş trendinden çıkması için teknik olarak 100.700 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerekiyor. Endeks bu seviye altında kaldıkça Mayıs’ta 89.000’lere kadar gerileme gerçekleştirebilir. BIST-100 Endeksi’nin Mayıs’ta 89.000-98.000 arasında geniş bir bantta dalgalanması beklenmektedir. Değerleme olarak oldukça cazip seviyelerde olan BIST’te 89.000-91.000 aralığına gerilemelerin kademeli alım fırsatı olacağına, 98.000 ve üzeri yükselişlerin ise kısa vadeli kar satışı fırsatı olabileceğini düşünüyoruz.

Portföy Önerileri
Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN