Aylık Bülten (Mayıs 2018) – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Aylık Bülteni

BIST Nisan ayında 103.750-115.000 arasında dalgalanırken, güçlü negatif ayrışmasını devam ettirerek ayı %9,2 düşüşle 104.282 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi negatif ayrışmaya devam etti.

TCMB Nisan ayında GLP faiz oranını 75 baz puan artırarak, %13,50’ye yükseltti.

Mayıs ayında yurtdışında Fed faiz kararı sonrası üyelerden gelecek açıklamalar takip edilecek. Veri tarafında enflasyon verileri önemli olmaya devam edecek.

Yurtiçinde ise 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim anketleri izlenecek.

Şirket Analizleri:
– Migros
– TSKB

Strateji

Mayıs ayında Fed faiz kararı ve tutanaklardaki ifadeler izlenecek. Fed üyelerinden gelecek açıklamalar önemini korumaya devam edecek. Nisan ayında negatif ayrışan ve fon çıkışı oluşan EM piyasaları bu eğilimi bir süre daha devam ettirebilir. Mayıs ayında yurtiçi piyasaların ana gündemi 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilli seçimleri olacak. Mayıs ayında erken seçime ilişkin gelecek seçim anketleri piyasalar üzerinde oynaklığa neden olması beklenmektedir. Yurtiçi piyasaların bir diğer gündemi ise ABD’de karara bağlanması beklenen davaya ilişkin gelişmeler olacaktır. BIST EM içinde oldukça iskontolu işlem görmesine rağmen yurtiçinde kısa vadeli güçlü pozitif beklentilerin kalmaması, seçim belirsizliği ve petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle Mayıs ayında dalgalı bir seyir izlemesi beklenmektedir. Son iki aydaki düşüşü %12’yi aşan ve EM içinde düşük çarpanlar ile işlem gören BIST’in gelişmekte olan ülkelerde bir toparlanma yaşanması ve seçim sonuçlarından istikrarın devam edeceği beklentisini kuvvetlendirmesi durumunda tepki yükselişi gerçekleştirmesi beklenmektedir.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %55’den %60’a, döviz ağırlığımızı ise %15’den %20’ye yükseltirken, hisse senedi ağırlığımızı %30’dan %20’ye düşürüyoruz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin