Aylık Bülten (Mayıs 2013) – Gedik Yatırım

Nisan ayına 85.899 seviyesinden başlayan BİST-100 Endeksi, ayı %0,2 kazançla 86.046 seviyesinden kapattı.

Bankalarda aylık ortalama kazanç %0,82 olurken, Sanayi hisselerinde aylık ortalama kayıp %1,04 olarak gerçekleşti. Nisan ayı başında €/$ paritesi 1,2820 iken, ay sonunda 1,3181 seviyesine yükselmiştir.

Yurtiçinde borsanın gündemindeki başlıca konulardaki olumlu gelişmeler piyasaları destekliyor. Bilançolar, çözüm süreci, makro verilerde ve TCMB’nin piyasa dostu adımları pozitif etkilerini sürdürüyor. 2013’ün ilk çeyrek bilançolarının açıklanmaya başladığı ve 17 Mayıs’a kadar tamamlanacağı bir dönem yaşayacağız. Endekste en büyük ağırlığa sahip olan bankacılık sektörünün 2013 ilk çeyrek karlarının ortalama %21 artış göstermesi bekleniyor. İlk çeyrek sonuçlarını açıklayan Akbank, Halk Bankası ve Garanti Bankası’nın ortalama kar artışı %32 oldu. İlk üç bankanın sonuçları ilk çeyrek beklentilerinin de üzerine bir bankacılık kar büyümesi olabileceğini gösteriyor. Öte yandan bankacılık sektörünün borsa performansını ilk başlarda olumsuz etkilemiş olan Tüketici Kanunu’nda yapılması beklenen değişikliklerle ilgili beklentiler giderek bankaların lehine gelişerek bu anlamdaki tedirginliği neredeyse tamamen ortadan kaldırmış durumda. Mayıs ayında TCMB’de görüşülmesi beklenen yasa tasarısının bankaların ücret gelirlerinin iptalinden çok belli bir standardizasyona kavuşturulması şeklinde olması bekleniyor ki bu durumda düzenlemenin bankacılık sektörünü olumsuz etkilemesi beklenmiyor.

Öte yandan, Türkiye’nin kredi notunun artışına yönelik beklentiler gündemdeki yerini korumakta. Küresel bazda emtia ve petrol fiyatlarındaki zayıflık şimdilik cari açıkta bir artışı engelliyor. Buna ilaveten TCMB’nin faiz politikasında esnek ve fakat şimdilik piyasa dostu şeklinde yorumlayabileceğimiz adımlarının borsaya destek vermesi beklenebilir.

Yurtdışında ise; Mayıs ayına AMB’nin faiz indirimiyle başlayan küresel piyasalarda bu türden likiditeyi artırıcı adımların Avrupa’da devam eden finansal sorunların çözümüne ne kadar katkısı olacağı net olmamakla birlikte, bu yöndeki adımların devam edeceği beklentisi Avrupa borsalarını ve tahvil piyasalarını destekliyor. Japonya’da da ekonomiye destek adına parasal genişlemenin sürüyor olması Asya tarafını desteklerken, İtalya’da siyasi belirsizliğin azalması da bu olumlu görünüme destek veriyor.

BİST’nin diğer gelişmekte olan ülkelere göre piyasa çarpanları açısından bir dezavantajı olmadığını söyleyebiliriz. Hatta, bu yıl içersinde Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke notunu alacağı beklentisi de piyasaları canlı tutmaya devam edecektir. Makro tarafta ise, dış dengedeki olumlu tabloda ciddi bir bozulma yok. Kamu kesiminin bilançosu güçlü ve Türkiye, bankacılık sektörü dünyadaki en sağlam ülkelerden biri konumunda bulunuyor. Faizlerdeki son yaşanan düşüşün kalıcı olma olasılığı yüksek görünmekte ve böyle bir ortam şirket değerlemelerini olumlu etkileyecektir. Önümüzdeki günlerde endeks ve hisse hedef fiyatlarında yukarı yönlü revizyonların devam edeceğini düşünüyoruz.

BIST 100 Endeksi’nin 84.000 seviyesi üzerinde kaldıkça 87.000’i görmesini bekleyebiliriz. Bu seviyenin de geçilmesi ile yeni rekorları görecek olmasının katkısıyla 90.000 seviyesi gündeme gelebilir. Bu yüzde 84.000 puanın stop-loss olmak üzere hisse pozisyonların tutulmasını öneririz. 84.000 aşağı kırılırsa Mayıs satışları gündeme gelebilir ve 81.000 hedefli işlemler yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir