Aylık Bülten (Mart 2020) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Şubat’ta 99.332 – 123.845 arası geniş bir bantta dalgalanırken ayı %11’lik sert düşüşle 105.994’ten kapattı.

Fed’in faiz indirim beklentileri yeniden güçlendi. Mart toplantısı için 50 baz puanlık indirim olasılığı fiyatlanmaya başladı. TCMB Şubat toplantısında haftalık repo faizlerini 50 baz puan indirerek %10,75’e düşürdü. TCMB Temmuz 2019’dan bu yana 1325 baz puan faiz indirmiş oldu.

Mart ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi Çin’de ortaya çıkan Corona virüsünün kontrol altına alınıp alınamayacağı ve global ekonomiye etkileri olacak. Başta Çin ve ABD olmak üzere majör ekonomilerden gelecek makro veriler yakından izlenecek. Yurt içinde ise ana gündem Suriye’nin İdlib bölgesinde yaşanan gelişmeler ve jeopolitik riskler olmaya devam edecek. Makro tarafta TCMB faiz kararı ve enflasyon verileri izlenecek.

Strateji

Mart ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi Corona virüsü olmaya devam edecek. Virüsün yayılma hızının yavaşlaması ya da tedavi bulunması durumunda yurtdışı piyasalardaki riskten kaçışın sonlanarak piyasalarda hızlı bir toparlanma yaşanması beklenmektedir. Virüsün gelişmiş ülkelere de yayılması ve ölümlerin artması durumunda piyasalarda yaşanan satışlar daha da katastrofik bir hal alabilir. Mart ayında Fed’in yaşanan türbülans sonrası faiz indirimlerine devam etmesi beklenmektedir. Piyasalar Mart toplantısında 50 baz puanlık güçlü bir faiz indirimini %100 olasılıkla fiyatlamaya başlarken, olası faiz indiriminin piyasalardaki türbülansı sonlandırarak piyasalarda toparlanma yaşanması beklenir. Mart ayında yurtiçinde ise ana gündem Suriye’nin İdlib bölgesinde yaşanan gelişmeler ve jeopolitik riskler olmaya devam edecek. Bölgedeki sorunun çözümü içim 5 Mart’ta taraflar arasında yapılacak görüşme önemli olacak. Bir anlaşma sağlanması durumunda yurtiçi piyasalarda güçlü bir toparlanma yaşanması ve petrol fiyatlarındaki düşüş ile olası Fed faiz indirimiyle birlikte yurtiçi piyasaların pozitif ayrışması beklenir. Jeopolitik risklerin yükselmeye devam etmesi durumunda TL varlıklar negatif ayrışmaya devam edecektir. Şubat ayındaki sert satışlar sonrası Mart ayında yurtdışında toparlanma yaşanması ve jeopolitik risklerin hafiflemesi durumunda endeksin tepki alımlarıyla kayıplarının büyük kısmını geri alma çabasında olmasını bekliyoruz. Ekonomi tarafında TCMB faiz kararı takip edilecek. Fed’in faizleri indirmesi ve Jeopolitik risklerin zayıflaması durumunda faiz indirimleri küçük adımlarla devam edebilir.

Makro Ekonomi

• Ocak ayı TÜFE, bizim beklentimiz olan %1,05 ve medyan piyasa beklentisi olan %1,10’nin üzerinde %1,35 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık TÜFE enflasyonu da %11,84’den, %12,15’e yükseldi. TCMB 2020 için TÜFE tahminini %8,20 olarak korudu.

• TCMB, Şubat PPK toplantısında 50 baz puanlık indirimle, politika faizi olan haftalık repo faizini %10,75’e çekti.

• TÜİK, GSYH’nin 4Ç19’da yıllık %6,0 büyüdüğünü açıkladı. Buna göre, GSYH büyümesi %5,0’lik medyan piyasa tahmini ve bizim %5,5’lik beklentimizin biraz üzerinde gerçekleşti. 2019 yılı GSYH büyümesi ise %0,9 oldu.

• Merkezi bütçe Ocak’ta 21,5 mlr TL fazla verirken faiz-dışı fazla ise 34,2 mlr TL oldu. 12 aylık birikimli bütçe açık ise 107,3 milyar TL’ye ulaşırken, 1,9 milyar TL de faiz-dışı açık verildi.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25’de sabit tutuyoruz.

Şirket Raporları

Akbank AKBNK için hedef fiyatımız 10,39 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.
Turkcell TCELL için hedef fiyatımız 17,55 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.

Rapor için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN