Aylık Bülten (Mart 2019) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Şubat’ta 100.713 – 105.269 ile dar bir bantta dalgalanırken ayı %0,44’lük sınırlı yükselişle 104.530’dan kapattı.

Bankacılık Endeksi aylık %0,1 düşüşle negatif ayrışırken Sınai Endeksi ise %3,3 yükselişle pozitif ayrıştı. Şubat ayında S&P, Türkiye’nin BB- “durağan” görünümünü değiştirmedi. Fed tutanakları büyümeye yönelik risklerin faiz artırımlarına ara verilmesini teşvik ettiğine işaret etti.

Mart ayında piyasaların ana gündemi ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri olacak. Diğer bir önemli konu ise açıklanacak olan Fed faiz kararı ve üyelerin 2019 yılına ilişkin yeni projeksiyonları olacak. Avrupa tarafında Brexit gelişmeleri, İtalya’daki durgunluk süreci ve büyümeye ilişkin endişeler takip edilecek.

Mart ayında yurt içinde ana gündemi, yerel seçimler ve gelecek seçim anketleri belirleyecek. Makro tarafta ise enflasyon verileri ve TCMB faiz kararı takip edilecek. ABD ve AB ile ilişkilerin seyri önemini korurken Suriye konusundaki gelişmeler risk unsuru olmaya devam edecektir.

Şirket Analizleri:
– Anadolu Cam
– Garanti Bankası

Makro Ekonomi

• Ocak TÜFE, %1,1’lik piyasa beklentisine paralel ve bizim %1,5’lik tahminimizden daha düşük %1,06 geldi. TÜFE yıllık olarak %20,30’dan %20,35’e yükseldi.

• Cari açık, Aralık ayında 1,4 milyar $ ile beklentilere paralel gerçekleşti. 12 aylık cari açık da 34mlr $’dan 27,6 milyar $’a düştü.

• Aralık ayında arındırılmamış sanayi üretimi yıllık %9,8 daraldı. Takvim etkisinden arındırılmış seri de yıllık %9,8’lik daralma kaydetti.

• Merkezi bütçe Ocak ayında 5,1 milyar TL fazla verirken faiz-dışı fazla da 12,4 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Strateji

Mart ayında piyasaların ana gündemi ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri olmaya devam edecek. Anlaşma zemini oluşması durumunda Çin ve ABD ile birlikte Global piyasalarda pozitif fiyatlama Mart ayında güç kazanacaktır. Mart ayında bir diğer önemli konusu ise Fed faiz kararı ve üyelerin 2019 yılına ilişkin yeni projeksiyonları olacak. Fed’in piyasaya yaklaşarak 2019 için faiz artırım beklentisini ikiden bire düşürmesi piyasalar için pozitif algılanacaktır. Mart ayı içinde özellikle gelişmiş ülke borsalarında bir miktar kar satışı yaşanırken, gelişmekte olan ülke piyasalarının Fed desteğiyle pozitif ayrıştığını görebiliriz. Yurtiçinde Mart ayının ana gündemi yerel seçimler ve gelecek seçim anketleri olacak. Şubat ayında sınırlı negatif ayrışan BIST’in, EM içinde halen makul değerlemeye sahip olması ve güvercin Fed desteğiyle Mart ayında pozitif ayrışarak yükseliş trendini devam ettirmesi bekliyoruz. Fed’in güvercin tonunun netleştirmesiyle EM’lere fon akımlarının düşük momentumla da devam etmesi ve TL varlıkların da bundan en fazla yararlanan grupta olması beklenmektedir. BIST-100 endeksin Mart ayında 101.000-111.000 arasında geniş bir bantta dalgalanması ve ay içinde yaşanabilecek kar satışlarının alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Geçmiş yıllarda BIST’in Mart aylarında genel olarak güçlü performans göstermesini de göz önünde bulundurarak ayı tatmin edici yükselişle tamamlaması beklenmektedir.

Portföy Önerileri

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.