Aylık Bülten (Mart 2018) – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Aylık Bülteni

Şubat ayında ABD piyasaları kaynaklı yüksek volatiliteye rağmen BIST pozitif ayrışarak ayı %0,48’lik sınırlı kayıpla 118.951’den kapattı. Bankacılık endeksi ise negatif ayrışarak ayı %3,62 kayıpla kapattı.

Ocak ayı Fed tutanakları ekonomik büyümenin kayda değer güçlendiğine işaret
ederken, Mart ayında faiz artırımına kesin gözüyle bakılıyor.

Mart ayında yurtdışında Fed faiz kararı ve üyelerin açıklamaları takip edilecek.

Yurtiçinde TCMB faiz kararı, 2017 büyüme ve enflasyon verileri bu ayın takip edilecek önemli ekonomik gelişmeleri olacak.

Şirket Analizleri:
– Akbank
– Çimsa

Strateji

Mart ayının piyasaların gündemi yeni başkanı öncülüğünde toplanacak Fed faiz kararında olacak. Toplantı sonrası metin ve projeksiyonlar ile üyelerinden gelecek açıklamalar yakından takip edilecek. Şubat ayındaki volatilite sonrası başta Fed olmak üzere merkez bankalarının piyasa dostu yaklaşımlarını devam ettirmesi beklenmektedir. Global risk alma iştahının Mart ayında da devam etmesi ve başta Türkiye olmak üzere gelişmekte olan ülke piyasalarının pozitif ayrışmaya devam etmesi beklenmektedir. Mart ayında banka hisselerindeki güçlenmenin Şubat’taki düzeltme sonrası devam etmesi ve BIST’in 115.000-125.000 aralığında dalgalanarak ayı yükselişle kapatması beklenmektedir. Özellikle banka hisselerinin halen EM içinde yüksek iskontolu işlem görmesi BIST’i cazip kılmaya devam ettiğini düşünüyoruz. O nedenle global risk alma iştahı sürdükçe ara düzeltmeler olsa da BIST’te yükseliş trendinin devam etmesi beklenmektedir. Ancak kısa vadede yeni pozitif katalizörler oluşmadıkça BIST’in 125.000’lerin üzerinde çıkmakta zorlanacağını düşünüyoruz.

Makro Ekonomi

 Ocak TÜFE bizim %0,85’lik tahminimizin üzerinde %1,02 geldi. TÜFE yıllık olarak %11,92’den, %10,35’e geriledi. Yİ-ÜFE %1,0 artarken, yıllık %15,5’den %12,1’ye geriledi.
 Merkez bütçe Ocak ayında 1,7 milyar TL fazla verirken, faiz dışı fazla 7,7 milyar TL’ye ulaştı.
 Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı Kasım’da %10,3’den, %10,1’e geriledi.
 Aralık ayında cari açık bizim ve piyasanın 7,4 milyar $’lık beklentisinin üzerinde 7,7 milyar $ gelirken, 12 aylık cari açık da 43,7 milyar $’dan 47,1 milyar $’a yükseldi.
 Ocak ayı dış ticaret açığı 9,1 milyar $ gelerek, dış dengedeki bozulmanın devamına işaret etti.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %55, döviz ağırlığını %15 ve hisse senedi ağırlığını ise %30’da sabit tutuyoruz.

Şirket Raporları

Akbank Akbank için hedef fiyatımız 11,28 TL olup, AL önerimizi koruyoruz.
Çimsa Çimsa için hedef fiyatımız 16,60 TL olup, AL önerimizi koruyoruz

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Mart Aylık Bülteni için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin