Aylık Bülten (Kasım 2020) – Şeker Yatırım

BIST-100 endeksi Ekim ayında 1.096 – 1.223 arası geniş bir bantta dalgalı seyir izlerken ayı %2,87 düşüşle 1.112,37 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi ayı %1,89 düşüşle tamamlarken, Sınai endeks %1,54’lük artışla pozitif ayrıştı.

TCMB Ekim toplantısında piyasanın ortalama 200 baz puanlık faiz artışı beklentisine karşın politika faizini % 10,25’de sabit bırakırken, GLP (geç likidite penceresi) faiz oranını 150 baz puan artırarak %14,75’e yükselti.

TCMB yılın son enflasyon raporunda 2020 enflasyon hedefini %8,9’dan, %12,1’a yükseltirken, 2021 yılı için enflasyon beklentisini %6,9’dan, %9,4’e yükseltti.

Kasım’da yurtdışı piyasaların ana gündemi yaklaşan ABD seçimleri, artan vaka sayıları sonrası özellikle AB ülkelerinde kısıtlama ve tedbirlerin ne yoğunlukta uygulanacağı ile ekonomilerin tekrar kapanıp kapanmayacağı takip edilecek.

Yurt içinde ise Kasım’da jeopolitik gelişmeler, AB ve ABD ile ilişkiler en önemli gündemi oluştururken, Covid-19 salgının seyri, kurlardaki oynaklığın devam edip etmeyeceği, makro veriler ve TCMB’nin faiz kararı yakından takip edilecektir.

Şirket Analizleri:

– Arçelik (ARCLK)
– Şişecam (SISE)

Strateji

Kasım’da yurtdışı piyasaların ana gündemi artan vaka sayıları sonrası özellikle AB ülkelerinde kısıtlama ve tedbirlerin ne yoğunlukta uygulanacağı, ekonomilerin tekrar kapanıp kapanmayacağı olacak. Ekonomilerin kısmi de olsa kapanma riski oluşması durumunda satışların güçlenerek devam etmesi beklenir. Diğer taraftan 3 Kasım’daki ABD seçimleri takip edilecektir. Anketler Demokrat aday Joe Biden’in önde olduğuna işaret ediyor ve Biden’in uygulamayı düşündüğü politikalar nedeniyle seçilmesi durumunda piyasaların ilk tepkisinin negatif olması beklenir. Demokratların seçimlerden sonra daha büyük teşvik paketini gündem getirmeleri, seçim sonuçlarının negatif baskısını azaltabilir. Global piyasalarda Kasım’da riskten kaçışın ve yüksek volatilitenin devam etmesi beklenir.

Yurt içinde Kasım’da jeopolitik gelişmeler, AB ve ABD ile ilişkiler, Covid-19 salgının seyri, kurlardaki oynaklığın devam edip etmeyeceği, makro veriler ve TCMB’nin faiz kararı takip edilecektir. Kasım ayında risklerin fazla olması nedeniyle global risk alma iştahındaki zayıflama ile birlikte piyasalarda dalgalanmanın yüksek seyretmesi ve negatif fiyatlamanın ağır basmasın beklenmektedir. Türkiye’nin de pandemi nedeniyle kısıtlama tedbirlerine başvurması BIST’te Kasım’da satışların güçlenerek devam etmesine neden olacaktır. ABD seçimlerini Trump’ın kazanması ve jeopolitik risklerin zayıflaması durumunda ise TL varlıklarda Kasım sonuna doğru toparlanma yaşanabilir. BIST’in Kasım ayında 1.060-1.170 aralığında dalgalanabileceğini, 1.070 ve altına gerilemelerin kısa vadeli alım fırsatı, 1.160 ve üzerine yükselişlerin satışı fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Makro Ekonomi

• TCMB yılın son enflasyon raporunda 2020 enflasyon hedefini %8,9’dan %12,1’a yükseltirken, 2021 yılı için enflasyon beklentisini %6,9’dan %9,4’e yükseltti.

• Eylül TÜFE enflasyonu aylık %0,97 ile %1,30’luk piyasa beklentisinin altında gerçekleşirken, yıllık enflasyon %11,77’den, %11,75’e geriledi.

• TCMB Ekim’de piyasanın ortalama 200 baz puanlık faiz artışı beklentisine karşın politika faizini % 10,25’de sabit bırakırken, GLP faiz oranını 150 baz puan artırarak %14,75’e yükselti.

• TCMB Ağustos’ta cari dengenin 4,6 milyar $ açık verdiğini açıkladı. 12 aylık birikimli cari açık 23,2 milyar $’a yükseldi.

• Mevsim & takvim etkisinden arındırılmış SÜ endeksi, Ağustos’ta aylık %3,4’lük artış gösterdi.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25’de sabit tutuyoruz.

Şirket Raporları

Arçelik ARCLK için hedef fiyatımız 31,60 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.

Şişecam SISE için hedef fiyatımız 7,60 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten