Aylık Bülten (Kasım 2019) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Ekim’de 93.032 – 105.298 arası geniş bir bantta dalgalanırken ayı %6,25’lik düşüşle 98.469’dan kapattı. Bankacılık Endeksi aylık %11,3, Sınai Endeksi ise %3,8’lük düşüş gösterdi.

TCMB, Ekim toplantısında 250 baz puanlık faiz indirimine giderek politika faizini %14,00’e indirdi. Fed Ekim ayında piyasa beklentisine paralel faizleri 25 baz puan indirerek %1,50-%1,75 aralığına düşürdü. Kasım ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi ABD ile Çin arasında yapılacak olan ticaret görüşmeleri olacak. Majör ekonomilerden gelecek ekonomik veriler yakından izlenmeye devam edilecek. Yurt içinde ise Suriye’deki gelişmeler ana gündem maddesi olmaya devam edecek. Enflasyon başta olmak üzere gelecek makro veriler ve jeopolitik gelişmeler takip edilecek.

Şirket Analizleri:

– Trakya Cam
– Yapı Kredi Bankası

Strateji

Kasım ayında ABD ile Çin arasında yapılan sınırlı anlaşma sonrası iki ülke arasındaki görüşmeler izlenecek. Ticaret görüşmelerine ilişkin olumlu görünümün devam etmesi ve ECB’nin Kasım ayında tahvil alımlarına başlayacak olması global risk iştahını desteklemeye devam edecektir. Ancak, ABD’den ve Çin’den zayıf ekonomik verilerin gelmeye devam etmesi global büyüme endişelerini tekrar güçlendirebilir. ABD ile Çin arasındaki görüşmelerin tekrar kopması ve büyüme endişeleri, global piyasaların için en büyük riskler olmaya devam edecek. Yurtiçinde ise Suriye’deki Jeopolitik gelişmeler ana gündem maddesi olmaya devam edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD başkanı Trump’ın 13 Kasım’da yapması beklenen görüşme yurtiçi piyasalar için en önemli gündem olacak. Türkiye’nin Barış pınarı harekâtı sonrası güvenli bölge oluşturulması konusunda başarılı bir şekilde yürüttüğü diplomasiyi bu görüşme ile devam ettirmesi TL varlıklardaki toparlanma eğilimini güçlendirecektir. Aksine ABD ile ilişkilerin tekrar bozulması ve temsilciler meclisinde kabul edilen yaptırımların Senato’da kabul edilerek yürürlüğe girmesi TL varlıklarda satışa neden olacaktır. Bu nedenle Kasım ayında TL varlıklardaki volatilitenin devam etmesi beklenmektedir. ABD’deki Halkbank davasına ilişkin olası gelişmeler de özellikle bankacılık endeksi üzerinde negatif baskıya neden olabilir. Ancak, Jeopolitik risklerin büyük oranda ortadan kalkması ve ABD ile ilişkilerin pozitif yönde ilerlemesiyle TL varlıklar ve özellikle de cazip değerlemeye sahip olan BIST’in tekrar pozitif ayrışarak güçlü performans göstermesi beklenmektedir. Bu beklentiler ışığında BIST-100 endeksinin Kasım ayında 94.000-105.000 arasında geniş bir bantta dalgalanması beklenmektedir.

Makro Ekonomi

• TCMB, PPK Ekim toplantısında yaptığı 250 baz puanlık indirimle, politika faizi olan haftalık repo faizini %14,00’e çekti.

• Eylül TÜFE, %1,45’lik tahminimiz ve %1,3’lük medyan piyasa beklentisinin altında %0,99 geldi. Yıllık TÜFE enflasyonu da %15,0’dan %9,3’e geriledi.

• Cari açık, Ağustos’ta 2,6 milyar $’lık tahminimiz doğrultusunda; medyan piyasa beklentisi olan 2,75 milyar $’ın ise hafif altında 2,6 milyar $ fazla verdi. 12 aylık cari fazla da 4,5 mlr $’dan 5,0 mlr $ fazlaya yükseldi.

• Merkezi bütçe Eylül’de 17,7 mlr TL açık verirken faiz-dışı açık 5,6 mlr TL’ye ulaştı.

• Ağustos’ta takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış SÜ yıllık %2,8’lik daralma gösterdi.

Portföy Önerileri

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Şirket Raporları

Trakya Cam TRKCM için hedef fiyatımız 3,55 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.
Yapı Kredi Bankası YKBNK için hedef fiyatımız 2,95 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN