Aylık Bülten (Kasım 2018) – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Aylık Bülteni

Borsa İstanbul, Ekim’de 88.564 – 100.647 aralığında geniş bir bantta dalgalanırken, yurtdışına paralel yaşanan güçlü satışlarla ayı %9,76 düşüşle 90.201’den kapattı. Sanayi hisselerinde güçlü satışlar yaşanırken, bankacılık hisselerindeki kayıplar endekse göre daha düşük kaldı.

TCMB, Ekim toplantısında piyasa beklentisine paralel politika faizini %24,0’te sabit tuttu. Fed, Eylül tutanaklarında Aralık ayında bir faiz artırımına daha gidileceğinin sinyallerini verdi.

Kasım ayında yurtdışında 6 Kasım’da yapılacak ABD’deki ara seçimler en önemli gündem maddesi olacak. ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşı gelişmeleri önemini korumaya devam edecek. Ayrıca 4 Kasım’da ABD’nin İran’a uygulayacağı ambargo ve yaptırımlar piyasalar için önemli olacak. Fed faiz kararı ve Fed üyelerinin açıklamaları da takip edilecek.

Yurtiçinde ABD ve AB ile ilişkilerin seyri takip edilecek. Başta enflasyon verileri olmak üzere makro veriler takip edilecek

Şirket Analizleri:
– Akbank
– Doğuş Otomotiv

Strateji
Kasımda yurtdışında en önemli gündem 6 Kasım’daki ABD ara seçimleri olacak. ABD borsalarındaki volatilite ve satış baskısının seçim dönemi sonuna kadar düzeltmelerle devam etmesi beklenmektedir. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı gelişmeleri de takip edilmeye devam edecek. Ayrıca ABD’nin 4 Kasım’da İran’a uygulayacağı ambargo ve yaptırımlar da önemli olacak. Fed faiz kararı ve Fed üyelerinin açıklamaları da takip edilecek. Fed’den Kasımda faiz artırımı beklenmiyor. Ancak Ekim ayındaki güçlü riskten kaçış sonrası Fed’in takınacağı tavır önemli olacak. Fed’in şahin tutumunu devam ettirmesi, özellikle EM grubunda riskten kaçışı hızlandırabilir. Ayrıca İtalya ve AB’ye ilişkin endişeler de önemini koruyacak. İtalya konusundaki endişelerin İspanya ve Portekiz gibi ülkelere de sıçraması Global piyasalardaki riskten kaçışı devam ettirebilir. Yurtiçinde ise en önemli madde normalleşemeye başlayan ABD ilişkileri olacak. Ayrıca İran’a uygulanacak yaptırımların ilişkileri nasıl etkileyeceği takip edilecek. Enflasyon verisi ve büyüme dâhil diğer veriler de önemini koruyacak. ABD ve AB ile ilişkilerin pozitif ilerlemesi durumunda TL varlıklar, yurtdışından pozitif ayrışabilir. Yurtiçinde önemli bir beklenti kalmamasıyla BIST’in Kasım’da yurtdışı piyasalarla yüksek korelasyonla hareket etmesi beklenmektedir. Yurtdışı piyasalardaki riskten kaçışın sonlanması ve toparlanması durumunda BIST’in daha güçlü bir tepki yükselişi gerçekleştirmesi beklenir. Ancak, yurtdışı piyasalardaki riskten kaçış ve satış baskısının devamında BIST Kasım ayında yıl içinde gördüğü en düşük seviyeleri test edebilir. Kasım ayında hem yurtdışında hem yurtiçinde volatilitenin yüksek kalmaya devam etmesi beklendiği için BIST 85.000-100.000 arasında geniş bir bantta hareketine devam edebilir.

Portföy Önerileri
Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Kasım Aylık Bülteni için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin