Aylık Bülten (Kasım 2014) – Vakıf Yatırım

Yurt içi piyasalar

Eylül ayında %6.7 düşüş gösteren Borsa İstanbul Ekim ayında %7.53 yükseliş gösterdi. Borsa İstanbul Ekim ayında olumlu ayrışarak dolar bazında %10.4 yükselirken, gelişmekte olan ülke borsaları arasında en çok değer kazanan borsa oldu. Ekim’de Banka endeksi %8.53, Sınai endeks ise %6.16 yükseliş kaydetti. Gelişmekte olan borsaları ölçen MSCI GOP Endeksi de aylık bazda %1.07 değer kazandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) PPK toplantısı sonucu bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını beklentilere paralel %8.25’te sabit tuttu. TCMB’den yapılan açıklamada, “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Zayıflayan küresel talebe rağmen ihracat dengeli büyümeyi desteklemeye devam etmektedir. Yılın başında alınan makro ihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlenmektedir” denildi.

TCMB yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Enflasyon 2014 sonunda orta noktası %8.9 (önceki: %7.6) olmak üzere %8.4-7.6 (önceki: % 6.7- 8.5) aralığı tahmin ediliyor. Enflasyonun 2015 sonunda ortak noktası %6.1(önceki: %5.0) olmak üzere %4.6 ile %7.6 (önceki: %3.3 -6.7) aralığında öngörülüyor. MB Başkanı Başçı, makroihtiyati politikaların desteğiyle %2 civarındaki bir reel faizle enflasyonu düşürebileceklerini ifade etti. Ayrıca MB Başkanı, kısa vadeli faizlerde ilerideki dönemde enflasyondaki iyileşmeye bağlı olarak bir indirime gidebileceğini belirtti.

Yurtiçinde 20 Kasım 2014’te TCMB’nin para politikası kurulu faiz kararı toplantısı izlenecek. Ayrıca TCMB’nin 27 Kasım’da Finansal İstikrar Raporu’nu açıklaması bekleniyor. Öte yandan 15-16 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek G-20 zirvesi öncesinde hükümetin 25 sektörel dönüşüm eylem planını da açıklaması bekleniyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir