Aylık Bülten (Haziran 2019) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Mayıs’ta 83.535 – 96.050 arası geniş bir bantta dalgalanırken ayı %5,1’lik sert düşüşle 90.346’dan kapattı. Bankacılık Endeksi aylık %4,0 düşüş, Sınai Endeksi ise %4,7 düşüş gösterdi.

Ay içinde TL’deki değer kaybı sonrası TCMB haftalık repo ihalelerine bir süre ara vererek fonlama maliyetini yukarı çekti. TCMB, ayrıca ROM kapsamında TL zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânı azami oranını %40’tan yüzde %30’a indirdi. Fed toplantı tutanakları, üyelerin faizlerde değişiklik için “sabırlı” davranacaklarını gösteriyor. Haziran ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri olacak. Ayrıca majör ekonomilerden gelecek ekonomik veriler izlenecek. Yurt içinde ise ABD ile ilişkiler, S400 konusundaki gelişmeler, İstanbul seçimleri ve gelecek makro veriler piyasaların ana gündemi olacak.

Şirket Analizleri:
– Ford Otosan
– Selçuk Ecza Deposu

Strateji
Haziran’da yurtdışı piyasaların ana gündemi ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri olacak. ABD tahvil faizleri resesyon fiyatlaması yapmaya başlarken, piyasalar için önümüzdeki dönemde en büyük risk büyümeye yönelik gelecek zayıf veriler olacak. Zayıf ekonomik verilerin başta gelişmiş ülke borsaları olmak üzere güçlü satışlara neden olması ve riskten kaçışın devam etmesi beklenmektedir. Ancak, ABD ve Çin arasında olası bir anlaşma global risk iştahının hızlı şekilde geri dönmesini sağlayacaktır. ABD ile İran arasında bir çatışma riski ise hem global hem de jeopolitik konum nedeniyle Türkiye piyasaları için büyük risklerden biri olacaktır. Yurtdışı piyasalarda düşük risk iştahı ve riskten kaçınmanın devam etmesi beklenmektedir. Fed’in piyasaları destekleyici politikasına rağmen ticaret savaşı ve büyüme endişeleriyle birlikte EM piyasaları başta olmak üzere piyasalardaki satış baskısı devam edebilir. Büyüme endişeleriyle petrol fiyatları Haziran’da da düşüşüne devam edebilir. Yurtiçinde ise ABD ile ilişkiler, S-400 gelişmeleri, İstanbul seçimleri ve gelecek makro veriler piyasaların ana gündemi olacak. ABD ile ilişkilerin Trump-Erdoğan görüşmesi sonrası yumuşama sinyali vermesi ve iki liderin Haziran ayı sonunda G-20 zirvesinde görüşecek olması piyasalar tarafından olumlu algılandı. Bu beklentilerde olumlu bir gelişme olması durumunda değerleme olarak çok düşük çarpanla işlem gören ve EM içinde en ucuz borsa konumuna gelen BIST’te tepki alımları sınırlı da olsa devam edebilir. Ancak global riskten kaçışın ve borsalardaki satışların derinleşmesi durumunda BIST’te satış baskısı daha düşük tempoyla da olsa kaçınılmaz olacaktır.

Portföy Önerileri
Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN