Aylık Bülten (Haziran 2018) – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Aylık Bülteni

Borsa İstanbul Mayıs ayında 97.800-106.500 aralığında geniş bir bantta hareket ederken ayı %3,48’lik düşüşle 100.652’den kapattı.

TCMB olağanüstü toplantı ile faizleri 300 baz puan artırarak %16,50’ye yükseltti ve beklenen sadeleştirme adımını ettı.

Haziran ayında yurtdışında Fed faiz kararı ve yeni projeksiyonlar takip edilecek. Yurtiçinde ise 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi ve öncesinde seçim anketleri izlenecek.

Şirket Analizleri:
– Ford Otosan
– Yapı ve Kredi Bankası

Strateji

Haziran ayında yurtdışında Fed faiz kararı takip edilecek. Fed’in faizleri 25 baz puan artırması beklenirken, yeni ekonomik ve faiz projeksiyonları ile bir sonraki faiz artışına ilişkin vereceği sinyal önemli olacak. Fed’in 2018 için toplam üç faiz artışı öngörüsünü koruması ve ılımlı mesaj vermesi durumunda son üç aydır gelişmekte olan ülkelerden başlayan fon çıkışları durabilir ve Haziran ayının ikinci yarısında EM’lerde toparlanma olabilir. Haziran ayında yurtiçi piyasaların ana gündemi 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri olacak. Seçim öncesi gelecek anketler piyasalar üzerinde dalgalanmaya neden olabilir. Ayrıca, TL’deki seyir piyasaların ana gündemi olacaktır. TL’deki güçlenme ve petrol fiyatlarında yaşanabilecek düşüşler Haziran ayında BIST’in yurtdışı borsalardan pozitif ayrışmasını sağlayabilir. Ancak global tarafta riskten kaçışın devam etmesi ve EM’lere yönelik fon çıkışlarının devamı durumunda BIST’te tepki yükselişi denemeleri oluşsa da sınırlı kalması ve satış baskısının devam etmesi beklenir. Seçim belirsizliğin bitmesi ve Cumhurbaşkanlığının ilk turda belirlenmesi durumunda TL varlıklar ile BIST’te ayın son haftasında güçlü pozitif fiyatlama görebiliriz.

Portföy Önerileri

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, dövizin ağırlığını %20 ve hisse senedinin ağırlığını ise %20 olarak koruyoruz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin