Aylık Bülten (Haziran 2018) – Osmanlı Yatırım

Zorlu Haziran…

Geride bıraktığımız mayıs ayında, portföy akımlarının mevsimselliği gereği genellikle her yıl aynı dönemlerde görüldüğü için “Mayıs’ta sat ve git” olarak bilinen küresel riskten kaçış eğilimi kendini gösterdi. Özellikle, EM ülkelerinde etkisini gösteren bu çıkış eğilimi, başta Arjantin ve Türkiye olmak üzere borsalar ve para birimlerini olumsuz etkiledi. Hareketin güçlenmesinde ise, ABD uzun vadeli tahvil faizinin %3,1 ve Brent petrol fiyatlarının 80 dolara ulaşması da etkili oldu. Ancak, Trump’tan Çin ile ticaret savaşına ilişkin gelen çelişkili açıklamalar bu konudaki belirsizliği artırırken, İtalya’da yeni hükümetin kurulmasına ilişkin belirsizliklerle gözlenen güvenli liman arayışı ayın sonuna doğru tahvil faizleri ve petrol fiyatlarında da geri çekilme getirdi. Küresel ekonomilerde makro veri akışı ise, ABD hariç diğer yerlerde büyüme döngüsünde güç kaybının devamına işaret ederken, enflasyonda ise yükseliş sinyalleri gelmeye devam etti. Euro Bölgesi’nde enflasyon %1,2 ve İngiltere’de ise %2,5 ile yatay seyrederken, ABD’de manşet enflasyonun %2,5 ve çekirdek enflasyonun %2,1’e yükselmesi olumlu karşılandı. Fed’in favori enflasyon göstergesi çekirdek PCE endeksi yıllık artışı %1,8’e geriledi. ABD’de ilk çeyrek büyüme %2,2’ye revize edilir, Euro Bölgesi’nde %2,5 ve İngiltere’de %1,2’ye gerilerken, imalat sanayi öncü göstergesi PMI endeksinin Euro Bölgesi’nde gerilemeye devam etmesi büyüme açısından yavaşlama sinyali verdi. Mayıs ayı Fed FOMC toplantısı tutanaklarında, birçok üyenin gelecek faiz artırımının “yakında” olmasının uygun olabileceği görüşünü paylaştığı aktarıldı. Tutanaklarda enflasyon hedefini hafifçe geçmenin sorun olmayacağının sinyalleri verildi ve sıkılaşmanın “agresifleşmesi” konusunda aceleye gerek olmadığı ifade edildi. Ayrıca bazı üyeler, Merkez Bankasının para politikasına ilişkin ileri doğru yönlendirmesinin yakında değiştirilmesinin uygun olabileceğini ifade ettiler. Bunun ise, ya “Federal fonlara uygulanan faizin uzun vadede öngörülen seviyelerin bir süre daha altında seyredeceği” cümlesinin ya da “para politikası duruşunun genişlemeci yönde kalacağı” cümlesinin değiştirilmesi ile olabileceğini belirttiler. Gerek tahvil faizlerinin geldiği noktalar gerekse vadeli işlemlerdeki fiyatlama Fed’in Haziran’da yeni bir faiz artırımına gitmesini kesin gibi gösteriyordu, özetler de Haziran faiz artışını desteklemiş oldu. ECB ve BOJ’un mayıs ayında toplantısı bulunmuyordu. Verilerdeki zayıflamaya rağmen ECB’nin, varlık alımlarını bu yıl eylül sonunda sona erdirmesi ve buna ilişkin sinyali en erken Haziran toplantısında vermesi öngörülüyor. Japonya Merkez Bankası ise %2 hedefinin tutturulması için verdiği 2019 yılı hedefini önceki toplantıda karar metninden çıkardığından beklemede kalacak gibi duruyor. İngiltere Merkez Bankası ise, zayıf enflasyon ve büyüme sonrası Mayıs’ta faiz artırımını pas geçmişti. Beklentiler yıl sonuna doğru kaymış durumda.

Yurtiçinde ise, ABD ilişkileri açısından 4 Haziran’da gerçekleşecek Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesinde, Menbiç için Türkiye’yi tatmin edecek bir çözüm bulup bulmayacağı takip edilmesi gereken bir risk olarak görünüyor. Cumhurbaşkanı adayları ve milletvekili seçimleri için partilerin oluşturduğu ittifaklar netleşirken, yayınlanan çok sayıda anketin önceki dönemlerde de olduğu gibi seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliğe işaret eden sonuçlar yansıttığı izlendi. Mart başında Moody’s not indirimi sonrası başlayan TL’de değer kaybı baskısı, mayıs ayında sürpriz S&P not indirimi ile güçlenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Londra ziyareti sırasında TCMB bağımsızlığı ve seçimler sonrası uygulanacak ekonomi politikalarına ilişkin açıklamaları yabancı yatırımcının TL varlıklara bakışını olumsuz etkileyerek kur sepetinin 5.34 ile yeni tarihi zirvesini görmesini getirdi. TCMB ise bu durum karşısında 23 Mayıs tarihinde olağanüstü bir PPK toplantısı düzenleyerek GLP faizini 300 baz puan artışla %16,50 seviyesine çıkardı. Ardından da 1 Haziran’dan itibaren para politikasında sadeleşmeye giderek yeniden tüm fonlamayı 1 hafta vadeli repo ihaleleri ile yapacağını ve yeni faiz koridorunun bu faiz etrafında +/- 150 baz puan olarak şekilleneceğini açıkladı. Banka bunun dışında, reeskont kredilerinin TL olarak geri ödenmesi, TL uzlaşmalı forward döviz satış miktarlarının artması gibi pek çok önlem aldı. Mevduat ve kredi faizleri de yükselişe devam ederken, Hazine’nin ihalelerine olan talebin belirgin düşmesiyle iki ve on yıl gösterge tahvil faizleri ay içinde %17 ve %15 seviyelerini gördü. Diğer taraftan, yabancı portföy akımları çıkış yönünde kalmaya devam ederken, yurtiçi yerleşiklerin özellikle şirketler kesiminde döviz mevduat hesaplarını artırma yönünde hareket ettiği gözlendi. Yılın ilk çeyreğine ilişkin sanayi üretimi gerçekleşmesi, büyüme eğiliminin bu yıl ilk çeyrekte de güçlü seyrettiğini yansıtırken, ikinci çeyreğe ait imalat sanayi öncü göstergelerinden ise yavaşlama sinyalleri gelmekte. Enflasyonda ise kurlardaki son atakla beraber fiyatlara geçişin hızlanması, yükselişini sürdüren gelecek dönem enflasyon beklentileri ve üretici fiyatlarından gelen maliyet baskısının güçlenmesi gibi gelişmeler riskleri belirgin yukarı yönde tutuyor. Nisan ayında %10,85 seviyesine yükselen enflasyonun yıl ortasında %13 civarına çıkması olası görünürken, yılı %11-12 aralığında bitirmesi olası duruyor.

Haziran ayında ise, gelişmiş ülkelerin merkez bankaları toplantı takvimi yoğun görünüyor. Fed 13 Haziran, ECB 14 Haziran, BOJ 15 Haziran ve BOE 21 Haziran tarihlerinde toplanacak. Fed toplantısında faiz artırımı kesin gibi görünürken, diğerlerinde bir değişim beklenmemekte. Ancak, ECB’nin varlık alımlarını bitirme konusundaki sinyali önemli olacak. TCMB’nin ise bu ay PPK toplantısı 7 Haziran’da gerçekleşecek. Yurtiçinde ise, 24 Haziran seçim sonuçları ve ABD ilişkileri gündemde olmaya devam edecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN