Aylık Bülten (Haziran 2016) – Tera Menkul

HAZİRAN 2016 ÖNGÖRÜLERİ

PORTFÖYÜMÜZÜDEN ÇIKARDIKLARIMIZ/EKLEDİKLERİMİZ:

FAVORİ HİSSE LİSTEMİZİ KORUYORUZ

Haziran’da Fed’in faiz artırımlarına dair kaygılar ve yurtiçi siyasete dair belirsizlikler gündeme damga vuracak diye düşünüyoruz.  Mayıs’taki zayıf performans ve değerlemelerin cazip seviyelere gelmesine karşın, portföyümüzde banka ağırlığını endeks altı olarak devam ettiriyoruz. Değerlemelerin bir miktar daha cazip hale gelmesi durumunda, portföyümüze bir banka daha ekleyebiliriz.

HAZİRAN AYI İZLENECEKLER
  • Son yayınladığımız rapordan hemen sonra, yurt içindeki siyasi durum bir kaç aylık aranın ardından tekrar beklenmedik şekilde gündemi meşgul etmeye başladı (AKP lideri ve Başbakan’ın yanı sıra kabineden birkaç isim değişti). Başbakan Yardımcısı Şimşek görevini korusa da yetkilerinde azalma görüldü. Muhalefet partisi MHP’de ise parti liderliği için  yeni isimler gündeme geldi. Önümüzdeki dönemde MHP iki kongre düzenleyecek.
  • AKP’nin ana gündemi yeni anayasa ve başkanlık sistemi (partili cumhurbaşkanı da dile getiriliyor); bu bağlamda AKP’nin Haziran’da anayasa değişikliğini oya sunmasını bekleyebiliriz. Eğer AKP 330 vekilin desteğini alabilirse (AKP dışı 14 oya daha itiyacı var), sonbaharın başında referanduma gidebiliriz. Öte yandan, Türkiye MHP’deki gelişmelere göre erken seçim de gündeme gelebilir.
  • Diğer taraftan, Meclis’te dokunulmazlıkların kaldırılmasını takiben, milletvekillerinin %5’e yakın çoğunluğunun Meclis dışında kalması durumunda ara seçim olasılığı masada olabilir.
  • Mayıs ayı içerisinde PPK üyelerinden birkaçının değişmesi beklenirken, piyasalar tarafından değişiklikler takip ediliyor olacak. Netice olarak, Haziran ayı oldukça sıcak ve hareketli bir ay olmaya aday. Özellikle, yurtiçi siyasi gelişmeler paralelinde piyasalardaki işlem hacmi ve oynaklık yaz mevsimi ve Ramazan ayı ortalamasının üzerine çıkabilir.
  • Küresel cephede, Fed’in Haziran toplantısı ardından vereceği faiz kararı  ve önümüzdeki döneme dair sinyalleri piyasalar için ana belirleyici olacak. Piyasalarca fiyatlanan Fed’in faiz artırımı olasılığının yükselmesi özellikle Mayıs ayında gelişmekte olan piyasaların zayıf performans göstermesinde ana nedendi.
  • MSCI Türkiye 8.7x F/K çarpanla işlem görmekte (3 yıllık ortalamasına göre %13 iskontolu) ve aynı zamanda Bankacılık Endeksi de %19 iskonto ile 3 yıllık ortalamasının altında. Bahsi geçen iskonto oranı MSCI GOP ile karşılaştırıldığında, şu an için %28 olan oranın 3 yıllık ortalamasının ise %15 olduğu görülmekte. Dolayısıyla değerlemeler dip seviyelere yakın bulunuyor.