Aylık Bülten (Eylül 2018) – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Aylık Bülteni

Borsa İstanbul, Ağustos’ta 84.654-98.743 aralığında geniş bir bantta dalgalanırken, ayı %4,36 düşüşle 92.723’ten kapattı. Bankacılık endeksi %18 kayıpla negatif ayrışırken, Sanayi endeksi %3,6 yükselişle pozitif ayrıştı.

Hem S&P hem de Moody’s, Ağustos ayında Türkiye’nin kredi notlarını düşürdü. Fitch ise Aralık ayında kredi notunu düşebileceği sinyali verdi.

Eylül ayında yurtdışında Fed faiz kararı ve Fed’in Eylül sonrası için vereceği mesajlar önemli olacak. Ticaret savaşı endişeleri ve Suriye’deki Jeopolitik riskler de yakından takip edilecek.

Yurtiçinde ise en önemli gündem maddesi ABD ile Türkiye ilişkileri ve Rahip Brunson krizine ilişkin gelişmeler olacak. Ayrıca, orta vadeli planın yerini alacak olan yeni yol haritasına ilişkin ayrıntılar önemli olacak. Ekonomik tarafta ise TCMB faiz kararı ve ikinci çeyrek büyüme verileri yakından takip edilecek.

Şirket Analizleri:
– Pegasus
– Halkbank

Strateji

Eylül ayında yurtdışında Fed faiz kararı ve Fed’in Eylül sonrası için vereceği mesajlar takip edilecek. Fed’in faiz kararı sonrası Aralık ayında faiz artışına işaret etmesi ya da 2019 için faiz artışı öngörü sayısını artırması, piyasalar tarafından negatif algılanacaktır. Bu durumda EM’lerdeki negatif ayrışmanın devam etmesi beklenir. Fed’in ve Powell’in Jackson Hole toplantısında olduğu gibi güvercin bir tavır sergilemesi, EM’lerde toparlanma çabasını güçlendirecektir. TL varlıkların da bundan pozitif etkilenmesi beklenmektedir. Ticaret savaşı tartışmaları ve ABD başkanı Trump’ın Çin’e yeni vergiler koyabileceğine yönelik açıklamalarının resmiyet kazanması, global risk iştahını düşürerek Eylül’de ayında piyasalar için en büyük risklerden biri olabilir. Yurtiçinde ise en önemli gündem maddesi; ABD-Türkiye ilişkileri ve Rahip Brunson krizine ilişkin gelişmeler olacak. İlişkilerin tekrar olumlu yönde gelişebileceğine ilişkin adımların gelmesi durumunda sert değer kaybına uğrayan TL’de hızlı bir değerlenme süreci oluşması ve BIST’te de güçlü tepki yükselişinin oluşması beklenir. Aksine krizin devam etmesi, TL varlıklardaki güçlü negatif ayrışmayı ve oynaklığı devam ettirecektir. Eylül’de orta vadeli planın yerini alacak olan yeni yol haritasına ilişkin ayrıntılar da önemli olacak. Ciddi bozulma yaşanan enflasyon verileri ve sonrasında TCMB faiz kararı yakından takip edilecek. Son yapılan açıklamalar ile TCMB’nin Eylül toplantısında güçlü bir faiz artırımına gitme olasılığı kuvvetlenmiş görünüyor. Eylül ayında TL varlıklardaki dalgalanmanın devam etmesi beklenmekle birlikte güçlü gelen şirket karlılıklarının desteği, global risk iştahındaki canlanma ve değerleme olarak BIST’in yurtdışı borsalara göre oldukça cazip seviyelerde olması nedeniyle Eylül ayında BIST’te tepki yükselişi oluşması beklenmektedir.

Makro Ekonomi

  • Ağustos TÜFE, %2,20’lik piyasa beklentisinin ve bizim %2,10’luk tahminimizin biraz üzerinde %2,30 geldi. TÜFE yıllık olarak %15,85’ten, %17,90’a yükseldi.
  • Merkez bütçe Temmuz ayında 1,1 milyar TL fazla verirken, faiz dışı fazla da 9,3 milyar TL oldu.
  • Haziran ayında cari açık, piyasa beklentisi olan 3,18 Milyar $’ın altında 2,97 milyar dolar gelirken, 12 aylık cari açık da 57,6 milyar $’dan 57,4 milyar $’a düştü.
  • Haziran ayında arındırılmamış sanayi üretimi yıllık %3,2’lik, takvim etkisinden arındırılmış seri ise %2,9’lük artış kaydederek piyasa beklentilerinin altında kaldı. Ortalama piyasa beklentileri sırasıyla %5,4 ve %5,0 şeklindeydi.

Portföy Önerileri

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin