Aylık Bülten (Ekim 2020) – Şeker Yatırım

BIST-100 endeksi Eylül ayında 1.064 – 1.147 arası geniş bir bantta dalgalı seyir bir izlerken ayı %6,18 yükselişle 1.145,24 seviyesinden kapattı.

Sınai endeks %9,7’lik yükselişle pozitif ayrışırken, Bankacılık endeksi %5,5 yükselişle endekse paralel performans gösterdi. Moody’s Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu “B1”den, “B2”ye düşürürken, görünümü ise “Negatif” de bıraktı.

TCMB Eylül toplantısında politika faizini 200 baz puan artırarak %10,25’e yükseltti. Fed Eylül toplantısında faizleri %0-0,25 aralığında sabit bırakırken, faizlerin 2023 yılına kadar sabit tutacağı sinyali verdi.

Ekim’de yurtdışı piyasaların ana gündemi yaklaşan ABD seçimlerine yönelik beklentiler olacak. Covid-19 salgını ve aşı çalışmaları, ABD ek teşvik paketine ilişkin gelişmeler ve makro veriler yakından takip edilecek.

Yurtiçinde ise Ekim ayında jeopolitik gelişmeler ön planda olmaya devam edecek. Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile yaşanan gerilime ilişkin gelişmeler ve Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışma yakından izlenecektir. Makro tarafta ise TCMB faiz kararı ve sıkılaştırma adımları sonrası kurlardaki eğilim izlenecektir.

Şirket Analizleri:

– Tofaş (TOASO)
– Vakıfbank (VAKBN)

Strateji

Ekim’de yurtdışında ABD seçimlerine yönelik beklentiler, Covid-19 salgını ve aşı çalışmaları, ABD ek teşvik paketine ilişkin gelişmeler ve makro veriler izlenecek. Trump’ın seçimleri kaybedeceği beklentilerinin güçlenmesi durumunda ABD borsaları ve yurtdışı borsalarda kar satışlarının güçlenmesi beklenir. Ekim ayında kullanılabilir bir aşının onay alması durumunda yurtdışı borsalarda kısa vadeli güçlü pozitif fiyatlama oluşması beklenir. Ekonomik toparlanmaya yönelik belirsizliklerin yükselmesi sonrası majör ekonomilerden gelecek veriler piyasaların kısa vadeli yönünü belirlemede etkili olacaktır. Ekim ayında yurtdışı borsalar Eylül kayıplarını büyük oranda geri alabilir; ancak yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılma olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz.

Yurtiçinde ise Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile yaşanan gerilime ilişkin gelişmeler ve Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışma sonrası Jeopolitik riskler izlenecek. Kurların seyri ve TCMB faiz kararı izlenecek önemli gelişmeler olacak. Kurlardaki yükseliş eğiliminin devam etmesi durumunda BIST’in Eylül ayı kazançlarını geri vermesi ve yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılması beklenir. Kurlarda gerileme oluşması ve jeopolitik risklerde artış olmadıkça BIST’in pozitif ayrışmasını bankacılık hisseleri öncülüğünde devam ettirmesi beklenmektedir. BIST’in geçmiş ayı Ekim performansları incelendiğinde endeksin geniş bant içinde dalgalandığı ve ayı genellikle yükselişle tamamladığını görüyoruz. BIST’in Ekim ayında pozitif eğilimini devam ettirmesi ve olası kar satışlarının alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. BIST-100’ün Ekim ayında 1.090 – 1.180 aralığında dalgalanmasını bekliyor; 1.010 ve altına gerilemelerin yeni alım fırsatı, 1.175 ve üzerine yükselişlerin ise kar satışı fırsatı olacağını düşünüyoruz.

Makro Ekonomi

• Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK, 2021 – 2023 yıllarını kapsayan “Yeni Ekonomik Programı” açıklamıştır.

• Ağustos TÜFE enflasyonu %0,86 ile beklentilerin altında gerçekleşirken, yıllık enflasyon %11,76’dan, %11,77’ye yükseldi.

• TCMB PPK toplantısında politika faizi olan haftalık repo faizini 200 baz puan artışla %8,25’ten, %10,25’e yükseltti.

• TÜİK Temmuz’da cari dengenin 1,8 milyar $ açık verdiğini açıkladı. 12 aylık birikimli cari açık 14,9 milyar $’a yükseldi.

• Sanayi üretimi endeksi, Nisan ve Mayıs’taki daralmaların ardından Haziran ayındaki yükselişini, Temmuz’da aylık %8,4’lük artışla devam ettirdi.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25’de sabit tutuyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten