Aylık Bülten (Ekim 2019) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Eylül’de 96.738 – 105.834 arası geniş bir bantta dalgalanırken ayı %8,6’lık yükselişle 105.033’ten kapattı. Bankacılık Endeksi aylık %14,8, Sınai Endeksi ise %7,6 yükseliş gösterdi.

TCMB, Eylül toplantısında 325 baz puanlık faiz indirimine giderek politika faizini %16,50’ye indirdi. Fed Eylül ayında piyasa beklentisine paralel faizleri 25 baz puan indirerek %1,75-%2,00 aralığına düşürdü. Ekim ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi ABD ile Çin arasında yapılacak olan ticaret görüşmeleri ve Fed’in faiz kararları olacak. Majör ekonomilerden gelecek ekonomik veriler yakından izlenmeye devam edilecek. Yurt içinde ise TCMB faiz kararı başta olmak üzere gelecek makro veriler ve jeopolitik gelişmeler takip edilecek.

Şirket Analizleri:

– İş Bankası
– Tüpraş

Strateji

Ekim’de ABD ile Çin arasında yapılacak olan ticaret görüşmeleri piyasaların ana gündemi olacak. Görüşmelerin olumlu geçmesi global risk iştahını güçlendirecektir. Görüşmeler öncesi iki ülkenin birbirine yaptığı jestler, Eylül’de risk iştahının geri dönmesini sağladı. Görüşmelerin tekrar çıkmaza girmesi ya da Trump’tan gelebilecek olumsuz açıklamalar piyasalarda satışları yeniden tetikleyebilir. Ancak Fed ve ECB’nin gevşek para politikasına geçmesi, ticaret savaşının negatif etkilerini azaltacaktır. Piyasaların diğer gündemi ise Fed faiz kararı ve üyelerin ay içinde yapacağı açıklamalar olacaktır. Fed’in faizleri indirmeye devam edeceğine yönelik olasılık azaldıkça başta TL varlıklara karşı olmak üzere risk iştahı zayıflayabilir. Aksine faiz indirimi beklentisinin kuvvetlenmesi risk iştahını güçlendirecektir.

Global piyasalarda merkez bankalarından gelen genişleyici ve gevşek para politikası adımları sonrası resesyon kaygıları azalsa da özellikle Avrupa ekonomilerinden gelen zayıf verilerle büyüme endişeleri devam ediyor. Yurtiçinde ise enflasyon verileri ve sonrasında TCMB’nin faiz kararı önemli olacaktır. ABD ile olası bir ticaret anlaşması yapılması veya bu yönde adımlar atılması TL varlıklardaki pozitif ayrışmayı Ekim’de de destekleyecektir. Başta Fed olmak üzere merkez bankalarından gelen genişleyici adımlar ve petrol fiyatlarının da gerilemeye devam etmesiyle birlikte TL varlıkların Ekim’de pozitif ayrışmasını düşük momentumla da olsa sürdürmesi beklenmektedir. TL varlıkların ve BIST’in halen benzerlerine göre makul fiyatlarda işlem görüyor olması bu beklentiyi destekliyor. Ekim’de yurtiçi piyasalar için en büyük risk ise Suriye’ye yönelik bir operasyon ve jeopolitik risklerin tekrar gündeme gelmesi olacaktır. Ay içinde BIST-100 endeksinin 102.000-111.000 arasında hareket etmesi ve ayı yükselişle kapatması beklenmektedir.

Makro Ekonomi

• TCMB, PPK Eylül toplantısında yaptığı 325 baz puanlık indirimle, politika faizi olan haftalık repo faizini %16,50’ye çekti.

• TÜİK, GSYH’nin 2Ç19’da yıllık %1,5 küçüldüğünü açıkladı. Yıllık GSYH büyümesi, yılın ilk yarısında -%1,9, 4 çeyreklik birikimli dönemde ise -%1,0 oldu.

• Cari açık, Temmuz’da 1,3 milyar $’lık tahminimiz ve medyan piyasa beklentisine karşılık 1,2 milyar $ fazla verdi. 12 aylık cari fazla da 0,5 mlr $’dan 4,4 mlr $ fazlaya yükseldi.

• Merkezi bütçe Ağustos’ta 0,6 mlr TL fazla verirken faiz-dışı denge 11,4 mlr TL’ye ulaştı.

• Temmuz’da takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık %4,3 artış, arındırılmamış sanayi üretimi ise %0,4’lük daralma gösterdi.

Portföy Önerileri

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Şirket Raporları

İş Bankası ISCTR için hedef fiyatımız 6,59 TL olup; TUT önerimizi koruyoruz.
Tüpraş TUPRS için hedef fiyatımız 152,60 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN