Aylık Bülten (Ekim 2018) – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Aylık Bülteni

Borsa İstanbul, Eylül’de 92.206 – 100.637 aralığında geniş bir bantta dalgalanırken, ayı %7,8 yükselişle 99.956’dan kapattı. Bankacılık Endeksi %19,2 yükselişle güçlü pozitif ayrışırken, Sanayi endeksi %2 artışla negatif ayrıştı.

TCMB Eylül toplantısında piyasa beklentisinin üzerinde 625 puan faiz artışına giderek politika faizini %17,75’den %24,0’e yükseltti.

Açıklanan yeni ekonomik program (YEP), hedeflerinin piyasalar tarafından gerçekçi bulunması ve pozitif algılanması ile yurtiçi piyasalardaki toparlanmada etkili oldu.

Fed, Eylül toplantısında faizleri 25 baz puan artırarak %2,00-2,25 aralığına yükseltti. Fed, Aralık ayında bir faiz artışına daha gideceğinin sinyali verdi.

Ekim ayında yurtdışında ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşına ilişkin gelişmeler Global piyasaların ana gündemi olacak. Fed tutanakları ve Fed üyelerinden gelecek açıklamalar da piyasalar için önemli olacak.

Yurtiçinde ise 12 Ekim’deki rahip davası, başta enflasyon verileri olmak üzere makro veriler ve TCMB faiz kararı takip edilecek.

Şirket Analizleri:
– Aselsan
– Trakya Cam

Strateji
Ekim ayında yurtdışı piyasalarda ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşına ilişkin gelişmeler Global piyasaların ana gündemi olmaya devam edecek. ABD’den diğer ülkeleri de kapsayacak yeni vergi uygulamalarının gelmesi, Global piyasalardaki risk iştahını düşürebilir. Trump’ın birleşmiş milletler toplantısında “küreselleşme doktrinini reddediyoruz” açıklaması ABD’nin fitilini ateşlediği ticaret savaşlarının önümüzdeki dönemde devam edeceğine işaret ediyor. Fed tutanakları ve Fed üyelerinden gelecek açıklamalar da piyasalar için önemli olmaya devam edecek. Yurtiçinde ise Ekim ayının en önemli gündemi 12 Ekim’deki Rahip davası olacak. Ekonomi tarafında ise enflasyon verileri ve TCMB faiz kararı takip edilecek. AB ile ilişkilerin tekrar pozitif yönde ilerlemesi TL varlıklardaki toparlanmayı destekleyecektir. Son altı yılda BIST’in Ekim ayında güçlü pozitif performans sergiledi. Bu yılda değerleme olarak halen makul seviyelerde olan BIST’in bankacılık hisseleri öncülüğünde bu eğilimini devam ettirmesi beklenmektedir. Endeksin ay içinde 95.000-107.000 arasında dalgalanması, kar satışlarının yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Ancak ay içinde görülecek rahip davasından sonra ABD ile ilişkilerde gerginliğin devam etmesi ve diğer beklenmedik politik riskler Eylül ayı kazanımlarının geri verilmesine neden olabilir.

Portföy Önerileri
Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Ekim Aylık Bülteni için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin