Aylık Bülten (Aralık 2020) – Şeker Yatırım

BIST-100 endeksi Kasım ayında 1.118 – 1.352 arası geniş bir bantta dalgalı seyir izlerken ayı %15,39 yükselişle 1.283,53 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi ayı %24 yükselişle pozitif ayrışma ile tamamlarken, Sınai endeks %14,19’lük yükselişle endekse paralel hareket etti.

TCMB Kasım toplantısında piyasa beklentisine paralel faizleri 475 baz puan artırarak politika faizini %15,00’e yükseltti.

Açıklanan Fed tutanakları, üyelerin varlık alımlarının etkisi konusunda tartıştıklarına işaret etti. Aralık’ta yurtdışı piyasaların ana gündemi geliştirilen aşıların onay alıp, dağıtımına başlanıp başlanmayacağı ile ilgili gelişmeler olacak. Diğer yandan ABD seçimleri nedeniyle rafa kalkan ABD ek teşvik paketine ilişkin gelişmeler, Fed toplantısı ve ekonomilerden gelecek makroekonomik veriler yakından takip edilecek.

Yurt içinde ise Aralık’ta para politikasında atılan normalleşme adımlarının yeni kararlarla desteklenip desteklenmeyeceği ve AB ile ilişkilerin seyri takip edilecektir. Ayrıca başta enflasyon olmak üzere açıklanacak olan makro veriler ve TCMB’nin Aralık toplantısı izlenecek.

Strateji

Aralık’ta global piyasalarda geliştirilen aşıların onay alıp dağıtımına başlanıp başlanmayacağı takip edilecek. Aşıların dağıtımına başlanması global risk alma iştahının güçlü kalmasını sağlayabilir. ABD seçimleri nedeniyle rafa kalkan ABD ek teşvik paketine ilişkin gelişmeler de yakından takip edilecek. Teşviklerin ötelenmesi risk alma iştahını törpüleyebilir. Aralık’ta piyasalarda volatilitenin azalması ve risk alma iştahının güçlü kalmaya devam etmesi beklenir. Ancak Kasım’daki güçlü yükseliş sonrası ay içinde yurtdışı borsalarda kar satışları yaşanması beklenirken, düşüşlerin alım fırsatı olarak kullanılacağını düşünüyoruz. Covid-19 salgının hızının artması ve ülkelerden yeni kısıtlama tedbirleri uygulaması kar satışlarını tetikleyebilir. Yurt içinde Aralık’ta para politikasında atılan normalleşme adımlarının desteklenip desteklenmeyeceği ve AB ile ilişkilerin seyri takip edilecektir. Kısıtlamaların artırılarak uzun süre devam etmesi büyüme endişeleriyle TL varlıklarda kısa süreli kar satışlarını tetikleyebilir. Aralık’ta AB zirvesinde Türkiye’ye yönelik alınabilecek bir yaptırım kararı önemli risklerden biri olacaktır. Aralık’ta AB’den yaptırım gelmedikçe BIST’te ay içinde kar satışları yaşansa da yabancı ilgisiyle alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve TL’nin değer kazançlarını sınırlı da olsa devam etmesi beklenmektedir. BIST’in Aralık’ta 1.245-1.370 aralığında geniş bantta dalgalanması beklenirken kısa vadede 1.250 ve altına gerilemelerin yeni alım fırsatı, 1.360 ve üzeri yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Makro Ekonomi

 TCMB, Kasım ayı PPK kararında, politika faizini piyasa beklentilerine paralel olarak 475 baz puan arttırarak %15,00 seviyesine yükseltmiştir.
 Ekim TÜFE enflasyonu aylık %2,13 artış göstermiş, yıllık enflasyon %11,75’ten, %11,89’a yükselmiştir.
 TÜİK, Türkiye ekonomisinin 2020 üçüncü çeyreğinde %6,7 büyüme kaydettiğini açıklamıştır.
 TCMB Eylül’de cari dengenin 2,37 milyar $ açık verdiğini açıkladı. 12 aylık birikimli cari açık 27,5 milyar $’a yükseldi.
 Ağustos ayında işsizlik oranı %13,21 seviyesine gerilemiş, tarım dışı işsizlik oranı %15,7 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Portföy Önerileri

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50, döviz ağırlığını %25 ve hisse senedi ağırlığını %25’de sabit tutuyoruz.

Şirket Raporları

Coca Cola İçecek: CCOLA için hedef fiyatımız 64,34 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.
Petkim: PETKM için hedef fiyatımız 4,45 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten