Aylık Bülten (Aralık 2019) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Kasım’da 97.678 – 108.142 arası geniş bir bantta dalgalanırken ayı %8,8’lik yükselişle 106.904’ten kapattı. Bankacılık Endeksi aylık %10,3’lük yükseliş gösterdi.

TCMB, son üç toplantısında politika faizini %24’ten %14’e indirdi. Fed tutanakları faiz indirimlerine ara verileceğine işaret etti. Aralık ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi ABD ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmeleri olacak. Majör ekonomilerden gelecek ekonomik veriler yakından izlenmeye devam edilecek. Yurt içinde ise Suriye’deki gelişmeler ve ABD ile ilişkilerin seyri önemini korumaya devam edecek. TCMB’nin faiz kararı başta olmak üzere gelecek makro veriler ve jeopolitik gelişmeler takip edilecek.

Strateji

Yurtdışında Aralık’ta ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri önemini koruyacak. Ticaret görüşmelerine ilişkin pozitif beklentilerle global risk iştahı Aralık’ta da güçlü kalmaya devam edebilir. Ancak son dönemde güçlü performans gösteren yurtdışı borsalarda ara ara kar satışları yaşanabilir. Aralık’ta gelişmiş ülkelerin güçlü görünümünü devam ettirmesi beklenirken, Fed’in faiz indirimlerine ara vermesiyle EM’lerin kısmen negatif ayrışmaya devam etmesi ve TL varlıkların da EM’lerdeki negatif ayrışmadan etkilenmesi beklenir. Ticaret görüşmelerinin tıkanması ise kısa vadede yurtdışı piyasalarda satışları tetikleyebilir. ECB’nin tahvil alımlarına devam etmesi global risk iştahını destekleyecektir. Yurtiçinde ise Suriye’deki gelişmeler, ekonomik tarafta TCMB faiz kararı önemli olacak. TCMB’nin ölçülü bir şekilde faiz indirimlerine devam edeceğini düşünüyoruz. Yurtiçi piyasalar için kısa vadeli en büyük risk ise ABD senatosundan S-400’ler nedeniyle bir yaptırım kararı çıkması olacaktır. Erdoğan – Trump arasında Kasım’da gerçekleşen ikili görüşme sonrası iki ülke arasındaki ilişkiler negatif eksenden uzaklaşırken, diyaloğun devam etmesi piyasalar tarafında pozitif algılandı. Kısa vadede yurtdışı piyasalardaki risk iştahı devam ettikçe TL varlıklarda pozitif seyir devam edebilir. Ancak BIST Nisan 2018’den beri en yüksek seviyesini test etmesine rağmen yabancı girişinin düşük kaldığı görülüyor. Bu nedenle BIST’te Aralık ayında kar satışları yaşanma riskinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Ancak global risk iştahında ciddi bir bozulma yaşanmadıkça ve ABD’den yaptırımlar konusunda negatif haber akışı gelmedikçe satışlarının kar satışı şeklinde gerçekleşmesi ve son yükselişte düşük katılım sağlayan yabancılar tarafından yeni alım fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir.

Portföy Önerileri

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Şirket Raporları
Akçansa AKCNS için hedef fiyatımız 7,40 TL olup; TUT önerimizi koruyoruz.
Tofaş TOASO için hedef fiyatımız 29,85 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN