Aylık Bülten (Aralık 2018) – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Aylık Bülteni

Borsa İstanbul, Kasım’da 89.950 – 96.282 aralığında geniş bir bantta dalgalanırken, ayı %5,78 yükselişle 95.416’dan kapattı. Bankacılık endeksi pozitif ayrışarak ayı %15,27 yükselişle kapatırken, Sınai endeksi negatif ayrışarak ayı %2,60 düşüşle kapattı.

Fed, Kasım toplantısında faizleri %2,00-2,25 aralığında sabit tutarken, kademeli faiz artışı vurgusunu devam ettirdi.

Aralık ayında piyasaların en önemli gündemi Fed faiz kararı olacak. Aralık ayında Fed’in faizleri arttırması beklenirken, Fed üyelerinin 2019’a ilişkin faiz artırım beklentileri yakından takip edilecek. Ticaret savaşına ilişkin gelişmeler, Brexit görüşmeleri ve İtalya’ya yönelik endişeler Aralık ayında önemli riskler olmaya devam edecek. Petrol fiyatlarındaki seyir takip edilmeye devam edilecek.

Yurtiçinde Aralık ayında Merkez Bankası’nın faiz kararı ve 3. çeyrek büyüme verileri izlenecek. Aralık ayında Fitch’in Türkiye için kredi notu değerlendirmesi önemli olacak. ABD ve AB ile ilişkiler seyri önemini korumaya devam edecek.

Şirket Analizleri:
– Migros
– Tüpraş

Strateji
Aralık ayında piyasaların en önemli gündemi Fed faiz kararı olacak. Aralık ayında Fed’in faizleri arttırması beklenirken, Fed üyelerinin 2019’a ilişkin faiz artırım beklentileri yakından takip edilecek. Ticaret savaşına ilişkin gelişmeler, Brexit görüşmeleri ve İtalya’ya yönelik endişeler Aralık ayında da önemli riskler olmaya devam edecek. Petrol fiyatları yakından takip edilmeye devam edilecek. Ekim ve Kasım ayındaki sert düşüş sonrası petrol fiyatlarında tepki yükselişleri olabilir. Yurt içinde Aralık ayında Merkez Bankası’nın faiz kararı, makroekonomik tarafta ise enflasyon, kur, faiz ve 3. çeyrek büyüme verileri önemli olacak. Büyümenin zayıf gelmesi beklenirken, beklentilerin çok altında gelmesi piyasaların moralini bozabilir. TCMB’nin Aralık ayında faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. TCMB’nin enflasyondaki yüksek seyir nedeniyle sıkı duruşunu korumaya devam edeceğini düşünüyoruz. Aralık ayında Fitch’in kredi notu değerlendirmesi önemli olacak. Fitch Türkiye’yi BB kredi notu ve negatif görünümle takip ediyor. Mevcut kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında yer alıyor. Fitch negatif izlemede olduğu için kredi notunu bir basamak düşürme riski var. Bu yönde bir kararın sınırlı da olsa TL varlıklarda kısa süreli negatif baskı oluşturması beklenir. Ancak mevcut ekonomik gelişmeler sonrası Fitch’in kredi notunu değiştirmesini beklemiyoruz. ABD ve AB ile ilişkiler önemli olmaya devam edecek. Son dönemde ABD ile ilişkilerin düzelmesi TL varlıkların pozitif ayrışmasında ana etken oldu. Düşük petrol fiyatlarının devamı durumunda TL varlıkların Aralık ayında da pozitif ayrışmasını devam ettirmesini beklenir. BIST’in Aralık ayında genellikle geniş batta hareket ediyor. Bu yıl da BIST’in 88.000-101.000 bin aralığında geniş bir bantta dalgalanması beklenmektedir. Son iki yılda BIST Aralık ayında güçlü performans gösterirken, bu eğilimin bu yıl da devam etme olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz.

Portföy Önerileri
Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.