Aylık Bülten (Aralık 2017) – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Aylık Bülteni

Kasım ayında 115.093 puan ile TL bazında yeni zirvesini gören BIST-100 endeksi bankacılık sektörü hisselerindeki sert kayıplarla ayı %4,13 düşüşle 103.984’den kapattı.
Fed faizleri %1,00-1,25 aralığında sabit bıraktı.
TCMB AOF maliyetini %12,25’e yükseltti.
Aralık ayında Fed faiz kararı ve ABD vergi reformunun yasallaşıp yasallaşmayacağı takip edilecek.
Yurtiçinde ise ABD’de devam eden dava ve TCMB’nin faiz kararı Aralık ayında takip edilecek önemli gündem maddeleri olacak.

Şirket Analizleri:
– Akçansa
– Kardemir

İçindekiler

Ajanda: Aralık ayında piyasaların gündemindeki tarihler ve gelişmeler…

Strateji: Aralık ayında yurtdışında piyasaların ana gündemi Fed faiz kararı olacak. Piyasalar Fed’in faiz artışına gitmesine neredeyse kesin gözüyle bakarken, piyasaların asıl gündemi Fed’in 2018 yılına ilişkin projeksiyon ve tahminleri olacaktır. Yurtdışıda Aralık ayında bir diğer gündem ise ABD vergi tasarısının kabul edilip edilmeyeceğine ilişkin gelişmeler olacak. Aralık ayında genel olarak global risk alma iştahının devam etmesi ve Kasım ayında olduğu gibi EM piyasalarının pozitif ayrışmaya devam etmesi beklenmektedir. Yurtiçi piyasaların ana gündemi ise ABD’de devam eden davaya ilişkin gelişme ve olası karar süreci olacaktır. BIST ve TL varlıklar gelen açıklamalara göre Aralık ayında da negatif ayrışabilir. Ancak üçüncü çeyreğe ilişkin güçlü büyüme beklentileri, BIST’in EM içinde tekrar yüksek iskonto ile işlem görmesi ve global risk alma iştahının devam etmesi durumunda BIST’te satış baskısı devam etse de momentum kaybetmesi ve ay içinde tepki alımları oluşması beklenmektedir.

Makro Ekonomi

 Ekim ayında TÜFE enflasyonu piyasa beklentisinin üzerinde aylık %2,08 geldi. Yıllık enflasyon %11,20’den; %11,90’a yükseldi.
 Eylül ayı cari işlemler açığı 4,5 milyar dolar ile piyasa beklentisinin hafif üzerinde gelirken, 12 aylık cari açık 36,3 milyar dolardan, 39,2 milyar dolara yükseldi.
 Eylül ayı takvim etkisinden arındırılmış yıllık sanayi üretimi %10,4 arttı.
 Merkezi hükümet bütçesi Ekim’de 3,3 milyar TL açık ve 0,2 milyar TL faiz dışı fazla verdi.
 Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı Temmuz’daki %11,1 değerinden Ağustos’ta %10,8’e geriledi.

Portföy Önerileri: Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %55, döviz ağırlığını %15 ve hisse senedi ağırlığını ise %30’da sabit tutuyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2017 Aralık Aylık Bülteni için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Finkafe'de Paylaş