Aylık Bülten (Aralık 2015) – Osmanlı Menkul

Hisse Senedi

Kasım ayındaki milletvekilliği seçimlerinden sonra oluşan tablo piyasalar tarafından tahmin edilememiş ve belki de bu yüzden seçimlerden önce buna göre pozisyonlar alınmamıştı. Bu yüzden seçimden sonraki ilk günde piyasaların tek parti iktidarına yönelik tepkisi sert yukarı oldu. Daha önce pozisyonların alınmaması sebebiyle de bu yükselişin devamı gelemedi. Hükümet kurma çalışmalarında özellikle piyasa tarafından sevilen isim Babacan’ın kabinede yer almayacağına dair söylentiler piyasalarda satışa sebep oldu. Bu arada yabancı tarafındaki satışlar ve yabancı takas oranındaki düşüşlerde endeksin gerilemesine neden oldu. Piyasalarda satışların yoğun olduğu bir dönemde Rus uçağının düşürülmesi satışların daha da artmasına sebep oldu ve endekste seçimden sonra görülen seviyeden %12 civarında değer kaybı oluştu. Bundan sonra ne olacak sorusunun cevabını aradığımızda ise, en kötü senaryonun Rusya ile sıcak çatışmaya girilmesi olduğunu ve bunun da çok olası olmadığını düşünüyoruz. İkili ilişkilerin eskisi gibi olmayacağını, daha çok iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin etkilenmesini beklemekteyiz. Bunun da bir miktar etkisi olsa da bizim için telafi edilebilir olduğunu, bir süre sonra unutulacağını ve normalleşmenin başlayacağını düşünüyoruz.

Piyasaların Aralık ayında odaklanacağı diğer bir konu da FED’in faiz artırım kararı olacak. Faiz artırılsa bile küçük bir oranda olacağını ve piyasalar tarafından bu beklentinin satın alınmış olmasından dolayı piyasaların ilk tepkisinin negatif daha sonrasında ise pozitif olacağını düşünüyoruz. Bütün bu gelişmeler ışığında Aralık ayındaki beklentimiz olarak, dalgalanmaların devam edeceğini, olumsuz gelişmelerin fiyatlara daha çok yansıdığını, aşağı yönlü hareketlerin sınırlı olduğunu ve olumlu haber akışlarında yukarı yönlü potansiyelin daha fazla olduğunu düşünüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir