Aylık Bülten (Aralık 2013) – Gedik Yatırım

Aralık ayında yurtiçinde piyasaları etkileyebilecek yine önemli bir gündem – katalizör etkisi yaratabilecek bir konu – bulunmamakta.

Bununla birlikte, TCMB’nin sıkılaştırıcı önlemleri ve BDDK’nın bireysel tüketimi sınırlayıcı nitelikteki son kararları aslında uzun vadede dengeli ve sürdürülebilir büyüme ve tüketim kanalından cari açığa karşı atılmış adımlar olarak olumlu bulunmakta. Yurtdışında ise, aslında ne Euro Bölgesi’nde ne de ABD’de kısa vadede piyasaları negatif etkileyebilecek, global likiditenin azalacağına ilişkin kaygıları artıracak bir gelişmenin olasılığı oldukça düşük. Hatta 5 Aralık’taki toplantısında AMB’nın yeni parasal genişleme sinyalleri vermesi de gündemde. Öte yandan ABD’de de kısa vadede tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik bir adım gelmeyeceğini düşünmekle birlikte ekonomide toparlanmaya işaret eder nitelikteki imalat sanayi ve tarım dışı istihdam gibi makro veriler dalgalanmalara yol açabilecektir.

Özetle, yurtdışı kaynaklı dalgalanmalar olmakla birlikte, Gelişmekte Olan Ülke piyasalarına göre yüzde 8.5 iskontolu bulunan Türk hisse senetlerinde Aralık ayında geleneğin bozulmayacağını ve pozitif yönde bir kapanış gerçekleştireceğini bekliyoruz.

Teknik Görünüm:

BIST 100 Endeksinde güçlü destek 74.000 seviyesinde bulunuyor. Bu kırılması durumunda 72.500-73.250 aralığına kadar sarkma olabilir. Yukarıda ise en güçlü direnç 77.000 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerine çıkaracak haber akışı ile yılı 78.000 civarında kapatabilir.

Bu ay portföy önerilerimizde bir değişiklik yapmıyoruz.

BİST30 endeksine dahil olan hisse önerilerimiz; EKGYO, GARAN, HALKB, MGROS, THYAO ve TTKOM, BİST30 dışındaki önerilerimiz ise AKFEN, ANACM, GSDHO, ISFIN ve TKFEN’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir