Aylık Bülten (Aralık 2012) – Gedik Yatırım

Bültenden başlıklar:

Kasım ayına 72.529 seviyesinden başlayan İMKB-100 Endeksi, ayı %0,7 kazançla 73.059 seviyesinden kapattı. Bankalarda aylık ortalama kayıp %0,6 olurken, Sanayi hisselerinde aylık ortalama kazanç %3,2 olarak gerçekleşti. Kasım ayı başında €/$ paritesi 2,06 iken, ay sonunda %0,4 azalışla 2,05 seviyesine geriledi.

2012’nin son ayında da risk iştahının piyasalara destek vermesini bekliyoruz; Kasım ayının ikinci yarısında uluslararası piyasalarda başlayan risk iştahındaki iyileşme en çok Türk hisselerinde yaradı diyebiliriz. ABD’de anketler büyük çoğunluğun Mali Uçurum sarsıntısının kolay aşılacağını düşünürken, riskli varlıklar ve bizim gibi Gelişmekte Olan Piyasalara fon akımının hızlandığını görüyoruz.

Türkiye’nin kendine özgü riskleri de var olmakla birlikte 2013’ün en geç ilk yarısında ikinci bir yatırım yapılabilir seviyesine not artışı beklentisi şimdilik piyasayı desteklemeye devam edecek gibi görünüyor. Türk varlıklarının hedef fiyatlarının ikinci bir yatırım yapılabilir notu doğrultusunda güncellenmekte olduğu bu sürecin orta vadede temel senaryoyu oluşturmasını bekliyoruz. Merkez Bankası’nın son veriler sonrası elinin rahatlamış olması da faiz cephesinde hem baskıları çok azaltmış durumda hem de değerlemelere ve dolayısıyla hisse hedef fiyatlarına olumlu katkı yapmakta.

Teknik görünüm:

TL bazlı rekoru yenileyen IMKB 100 Endeksi, yılın son ayında 73.000 direncinin üzerinde tutunması durumunda 75.000’e kadar yükselme potansiyeli taşıyacaktır. Düzeltmenin gelmesi halinde ise 72.500 ve 71.500 seviyeleri destek olarak izlenebilir.

PORTFÖYDEKİ DEĞİŞİKLER…

Portföy önerilerimizde henüz bir değişiklik yapmıyoruz. İMKB30 endeksine dahil olan hisse önerilerimiz; HALKB, KOZAL, MGROS, THYAO, TKFEN ve TTKOM, İMKB30 dışındaki önerilerimiz ise AKFEN, AKSA, ANACM, CIMSA, GOZDE, GSDHO, ISFIN, TSKB’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.