Aylık Bülten (Ağustos 2019) – Şeker Yatırım

Borsa İstanbul, Temmuz’da 96.271 – 104.154 arası geniş bir bantta dalgalanırken ayı %5,8’lik yükselişle 102.082’den kapattı. Bankacılık Endeksi aylık %9,0 yükseliş, Sınai Endeksi ise %4,0 yükseldi.

TCMB Temmuz ayı toplantısında piyasa beklentisi olan 250 baz puanın üzerinde 425 baz puan indirime giderek politika faizini %24,00’den %19,75’e düşürdü. TCMB, Temmuz ayı enflasyon raporunda 2019 yılsonu enflasyon hedefini %14,60’dan, %13,90’a çekti. Fed, 10 yıl aradan sonra Temmuz toplantısında faizleri 25 baz puan indirerek %2,00-%2,25 aralığına düşürdü. Karara iki üye karşı çıktı. Ağustos ayında yurtdışı piyasaların ana gündemi Fed faiz kararı sonrası Fed üyelerinden gelecek açıklamalar ve ABD’den gelecek veriler olacak. Ayrıca diğer majör ekonomilerden gelecek ekonomik veriler yakından izlenecek. Yurt içinde ise ABD ile ilişkiler, jeopolitik gelişmeler ve gelecek makro veriler piyasaların ana gündemi olacak.

Şirket Analizleri:
– Akbank
– Türk Telekom

Strateji

Ağustos’ta yurtdışı piyasaların ana gündemi Fed faiz kararı sonrası Fed üyelerinden gelecek açıklamalar ve diğer merkez bankalarının nasıl hareket edeceği olacak. ABD’den ve diğer majör ekonomilerden gelecek ekonomik veriler yakından izlenecek. Zayıf verilerin gelmeye devam etmesi durumunda Fed’in faiz indirimlerine devam edeceği beklentisiyle risk iştahının tekrar güçlenmesi beklenir. Piyasalar Aralık ayına kadar bir faiz indirimi daha fiyatlıyor. Bu beklentinin ötelenmesi piyasaların moralini bozabilir. Piyasaların diğer gündemi ise ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin ne yönde ilerlediği olacak. Ticaret anlaşması konusunda olumlu gelişmeler piyasalara pozitif yansıyacaktır. Ancak, Trump’ın son açıklamaları bu konuda kısa vadede bir anlaşma zemini olmadığına işaret ediyor. Yurtiçi piyasalar için ABD’den gelebilecek olası bir yaptırım kararı ve Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir askeri operasyon önemli riskler olacaktır. Fed’in genişleyici politikasına geçmesi sonrası TL varlıklardaki pozitif ayrışma Powell’in karışık açıklamaları sonrası momentum kaybetmesi beklense de Ağustos ayında da devam edebilir. TL varlıklar Fed’in para politikasını sıkılaştırdığı dönemde EM içinde en fazla negatif ayrışan grupta yer almıştı. Fed’in tekrar genişleyici politikalara geçmesiyle TL varlıkların bundan en fazla pozitif etkilenen grupta yer alması ve EM içinde pozitif ayrışmaya devam etmesi beklenmektedir. Son dönemde güçlü performans gösteren başta banka hisseleri olmak üzere Ağustos ayı içinde BIST’te kar satışları yaşanma olasılığının yükseldiğini düşünüyoruz. Ancak olası satışların kar satışı ya da düzeltme şeklinde gerçekleşmesi ve yeni alım fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir.

Makro Ekonomi

• TCMB, Temmuz’daki PPK toplantısında, haftalık repo faizini 425 baz puan indirerek %24,0’ten %19,75’e çekti.
• TCMB, Temmuz ayı enflasyon raporunda 2019 yılsonu enflasyon hedefini %14,60’dan, %13,90’a çekti.
• Haziran TÜFE, %0,42’lik tahminimiz ve %0,05’lik medyan piyasa beklentisinin altında %0,03 geldi. Yıllık TÜFE enflasyonu da %18,7’den %15,7’ye geriledi.
• Cari açık, Mayıs’ta 0,15 milyar $ ile beklentilere paralel gerçekleşti. 12 aylık cari açık da 8,7mlr $’dan 2,4 mlr $’a düştü.
• Mayıs’ta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık %1,3, arındırılmamış sanayi üretimi ise %0,1’lik daralma gösterdi.
• Merkezi bütçe Haziran’da 12,1 mlr TL açık verirken faiz-dışı denge 7,7 mlr TL açık verdi.

Portföy Önerileri

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Şirket Raporları

Akbank AKBNK için hedef fiyatımız 8,55 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.
Türk Telekom TTKOM için hedef fiyatımız 6,35 TL olup; AL önerimizi koruyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN