Aylık Bülten (Ağustos 2018) – Şeker Yatırım

Şeker Yatırım Aylık Bülteni

Borsa İstanbul, Temmuz ayında 88.168-100.807 aralığında geniş bir bantta dalgalanırken, güçlü satışlarla rağmen ayı %0,45 yükselişle 96.952’den kapatmayı başardı.

TCMB Temmuz ayı PPK toplantısında haftalık repo faizlerini piyasanın faiz artırırım beklentilerine karşı %17,75’de sabit bıraktı.

Ağustos ayında Fed faiz kararı, Jackson Hole toplantısı ve ticaret savaşı tartışmalarına ilişkin gelişmeler takip edilecek.

Yurtiçinde ise makroekonomik tarafta önem derecesi yükselen enflasyon ve ödemeler dengesi verileri takip edilecek. ABD ile siyasi ilişkiler piyasaların ana gündemlerden biri olacak. S&P’nin kredi notu değerlendirilmesi takip edilecek bir diğer gündem olacak.

Şirket Analizleri:
– Türk Telekom
– Vakıfbank

Strateji

Ağustos ayında Fed faiz kararı takip edilecek. ABD ile AB’nin ticaret anlaşması sonrası ticaret savaşı endişeleri azalsa da Ağustos ayında bu konu piyasalar için önemli risk unsuru olmaya devam edecek. Yurtiçinde ise enflasyon ve ödemeler dengesi Ağustos ayında takip edilecek önemi veriler olacak. ABD ile siyasi ilişkiler ayın önemli gündem maddesi olacak. ABD ile Türkiye arasındaki gerginliğin yükselmesi TL varlıklardaki negatif ayrışmayı devam ettirebilir. Aksine ilişkilerin düzelme yoluna girmesiyle TL varlıklarda kısa vadeli bir rahatlama ve güçlü tepki alımları gelmesi beklenmektedir. Ticaret savaşı tartışmalarının geri plana düşmesiyle birlikte Ağustos ayında global piyasalarda genel olarak pozitif bir seyir görebiliriz. Ancak Global tahvil faizlerindeki yükseliş eğiliminin devam etmesi borsalar üzerinde negatif baskıya neden olabilir. EM’ler Temmuz ayındaki toparlanma eğilimini Ağustos ayında da sınırlı şekilde devam ettirebilir. EM’lere yönelik risk alma iştahındaki artış TL varlıkların toparlanmasını destekleyebilir. BIST değerleme olarak oldukça cazip seviyelerde ve ikinci çeyrek bilançolarının güçlü gelmeye devam etmesiyle Ağustos ayında BIST’te tepki alımları devam edebilir. Geçmiş yıllar Ağustos ayı performansları incelendiğinde endeksin genel olarak pozitif seyir izlediğini görüyoruz. Ancak Bilanço döneminin sonra ermesiyle tekrar satışların yaşandığını görebiliriz.

Portföy Önerileri

Bu beklentilerin ışığında portföyümüzdeki tahvilin ağırlığını %60, döviz ağırlığını %20 ve hisse senedi ağırlığını da %20 olarak koruyoruz.

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan 2018 Ağustos Aylık Bülteni için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin