Aylık Bülten (Ağustos 2018) – Osmanlı Yatırım

Kemerleri bağlayın inişe geçiyoruz…

Geride bıraktığımız Temmuz ayında, Trump’ın başta Çin ve AB’ye yönelik gümrük vergisi adımları ile artan küresel ticaret savaşı riskinin gerileme gösterdiği izlendi. Ayın en büyük sürprizi, ABD Başkanı Trump ile AB Komisyonu Başkanı Juncker arasındaki toplantıda AB ile otomobil harici endüstriyel ürünlere yönelik tarifeleri, tarife dışı kısıtlamaları ve sübvansiyonları sıfırlamaya çalışmak konusunda anlaşma sağlanması oldu. Bu gelişme, kısa vadede AB’den yapılacak otomobil ithalatına ilave gümrük tarifesi uygulanması riskini de düşürdü. Ancak anlaşmaya ilişkin spesifik bilgiler verilmemesi ilerleyen dönemde müzakerelerin aynen ABD-Çin görüşmelerinde olduğu gibi kesintiye uğrama ihtimalini canlı tuttu. Ayrıca, AB’ye yönelik tehditlerden sonuç alınmış olması Çin’e yönelik tedbirlerin sıklaşması riskini de artırmış oldu. Küresel ekonomilerde makro veri akışı ise, başta ABD olmak üzere büyüme döngüsünde olumlu seyrin devamına işaret ederken, enflasyonda ise yükseliş sinyalleri gelmeye devam etti. Euro Bölgesi’nde enflasyon %2.1’e yükselir ve İngiltere’de ise %2.4’e gerilerken, ABD’de manşet enflasyonun %2.9 ve çekirdek enflasyonun %2.3’e yükselmesi olumlu karşılandı. Fed’in favori enflasyon göstergesi çekirdek PCE endeksi yıllık artışı ise %1.9 ile hedefin hafif altına indi. ABD’de ikinci çeyrek büyüme ilk tahmini %4.1 ile 2014 yılından bu yana en güçlü seviyeye çıktı. Büyüme, Euro Bölgesi’nde %2.1 ve İngiltere’de %1.2’ye yavaşlarken, imalat sanayi öncü göstergesi PMI endeksinin Euro Bölgesi’nde hafif toparlanması büyüme açısından olumlu sinyal verdi. ABD Merkez Bankası’nın 1 Ağustos’ta açıklayacağı FOMC toplantısı kararlarında federal fonlara uyguladığı faiz oranını değiştirmemesi beklenirken, karar metninde ekonomiye yönelik çizilecek görünümün Eylül ayında faiz artışını işaret edecek şekilde güçlü olması bekleniyor. ECB ise, Temmuz ayı toplantısında beklendiği gibi faizlerde değişikliğe gitmeyerek politika faizini sıfırda, mevduat faizini yüzde eksi 0.40’ta ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0.25’te tuttu. Banka, varlık alımını Aralık sonunda durduracağını teyit ederken, en erken 2019 yazına kadar faizleri değiştirmeyeceği söylemini de yineledi. Banka, Haziran ayında tahvil alım programındaki aylık alım miktarını Eylül sonrası 15 milyar Euro’ya indirdikten sonra Aralık’ta sonlandırma planını açıklamış ve faiz oranlarının en azından 2019 yazına kadar ultra düşük seviyelerde kalacağını bildirmişti. İngiltere Merkez Bankası’nın da bu haftaki toplantıda faizlerde ve varlık alımında bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor, ancak önceki toplantıda faiz artırımı isteyen üye sayısının 3’e yükselmesi nedeniyle de, Bankanın bu toplantıda Ağustos ayında faiz artışı sinyalini vermesi beklenmekte. BOJ’un da getiri eğrisi kontrollü para politikasına 10 yıl vadeli tahvillerin mevcut artı/eksi yüzde 0.1’lik hareket bandını iki katına çıkarak esneklik getirdiği izlendi.

Yurtiçinde ise, yeni kabine açıklanırken, Bakan yardımcılıkları, Cumhurbaşkanlığı politika kurulları ve ofislere yapılacak atamalar bekleniyor. ABD ilişkilerinde gerilim, rahip Brunson’ın tutukluluğunun ev hapsine çevrilmesinin ABD yönetimi tarafından yeterli görülmemesi ve yaptırım tehditleri gelmesi nedeniyle belki de tarihin en yüksek seviyesine çıktı. ABD Senatosu’nda savunma harcamalarına ilişkin yasa tasarısına F-35 uçaklarının Türkiye’ye teslimini zorlaştıracak maddelerin eklenmesi ve Türkiye’nin uluslararası finans kuruluşlarından alacağı kredi ve yardımların ambargo kapsamına alınması yönünde bir tasarının gündeme gelmesine yönelik olarak Türkiye’nin sert tepki gösterdiği izlendi. Erken seçimler öncesi 5.34 ile tarihi zirvesini gören kur sepeti, TCMB’nin 500 baz puanlık faiz artışıyla geri çekilme gösterse de, son toplantıda faiz artışına gitmekten kaçınılması ile tarihi zirvelere yakın seyrediyor. Mevduat ve kredi faizlerindeki yükseliş devam ederken 2009 başından beri en yüksek faiz seviyelerinin görülmesini getirdi. Hazine’nin ihalelerine olan talebin sınırlı seyretmesi ve Haziran ayında yüksek bütçe açığı verilmesiyle nakit imkanları azalan Hazine iç borç çevirme oranlarını yukarı revize ederken, iki ve on yıl gösterge tahvil faizleri ay içinde %20.8 ve %18.7 seviyelerini gördü. Diğer taraftan, yabancı portföy akımları çıkış yönünde kalmaya devam ederken, yurtiçi yerleşiklerin özellikle şirketler kesiminde döviz mevduat hesaplarını artırma yönünde hareket ettiği gözlendi. Yılın ikinci ve üçüncü çeyreğine ait imalat sanayi öncü göstergelerinden ve kredi artış hızındaki azalıştan büyüme hızında yavaşlama sinyalleri belirgin şekilde gelirken, ikinci yarıda gözlenecek sert fren ile 2018 yılı büyüme hızının %4.0 civarına gerileyebileceği konuşuluyor. Enflasyonda ise kurların yüksek seviyesini koruması ile fiyatlara geçişin hızlanması, yükselişini sürdüren gelecek dönem enflasyon beklentileri ve üretici fiyatlarından gelen maliyet baskısının güçlenmesi gibi gelişmeler riskleri belirgin yukarı yönde tutuyor. Haziran ayında %15.4 seviyesine yükselen enflasyonun bu ay %16-17 aralığına çıkması olası görünürken, yılı %14 veya üzerinde bitirmesi olası duruyor.

Bu ay gelişmiş ülkelerin merkez bankaları toplantı takvimi de aybaşına yığılmış durumda. Fed’in 1 Ağustos ve BOE’nin 2 Ağustos toplantılarında önemli bir karar beklenmezken, daha çok verilecek sinyallere bakılacak. TCMB’nin ise bu ay toplantısı bulunmuyor. Ancak, Enflasyon Raporu’nda yılsonu TÜFE tahmininin %13.4’e sert bir yükseliş gösterdiği ve daha önce enflasyonu düşürmeye odaklı sıkı bir politika duruşu olarak tarif edilen para politikası duruşuna “güçlendirilmiş politika koordinasyonu altında” vurgusunun eklendiği izlendi. Yurtiçi gündemde ise, maliye politikasında dengelenme yönünde adımların gelip gelmeyeceği ve yeni OVP’nin nasıl şekilleneceği takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN