Aylık Borsa Yorumu / Osmanlı Yatırım – (Kasım 2019)

Kasım Ayında Hisse Senedi Piyasası

Ekim ayına 105000 seviyelerinden başlangıç yapan BIST100 endeksi, geçen ay ki bültende olası riskler arasında gördüğümüz Suriye’nin kuzeyine yapılan operasyon haberleri ve bu aşamada ABD ve Avrupa ülkelerinin yaptırım tehditleri nedeniyle 93000 seviyelerine kadar geri çekildi. Bu süreçte bir miktar yabancı satışını net şekilde gördük. Ancak sonrasında ABD ile varılan mutabakatla operasyonun kısa süreceğinin anlaşılması piyasalarda bir toparlanmaya neden oldu.

Bu gelişmelerden sonra son dönemde 13 Kasım’da Cumhurbaşkanının ABD ziyareti konusundaki belirsizlik hala piyasaları bozabilecek sorun olarak önümüzde duruyor. 17 Kasım’daki ABD-Çin liderlerinin Şili’de ki buluşması global piyasaları etkileyebilecek bir diğer gelişme. Genel anlamda Ekim ayında oldukça kötü gelişmeleri yaşayan piyasanın 93000 desteğinin altına gelme ihtimalini düşük görüyoruz. 98000 üzerindeki kapanışların endekste güçlü direnç olan 100000 seviyesini geçmesi için güç toplayacağı nokta olarak görüyoruz. 11 Kasım’a kadar sürecek olan 3Ç bilançolarla ilgili hisse bazlı hareketlerin öne çıkacağını düşünüyoruz. Bu ay olumlu bilanço nedeniyle TTKOM, olası haber akışları ve olumlu beklentiler nedeniyle KOZAL ve TUPRS piyasaya göre daha iyi performans beklediğimiz hisselerdir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN