Aygaz Hisse Yorumu / Asya Yatırım – (25.05.2015)

Aygaz Hisse Yorumu

Öneri: Piyasaya Paralel Getiri

– Aygaz şirketi için hazırlanmış olan değerleme çalışmamızda hisse için hedef fiyatımız 10,90 TL/lot olup bu değer üzerinden Aygaz ile ilgili tavsiyemiz “piyasaya paralel” şeklindedir.

– Aygaz, Türkiye’nin en büyük LPG dağıtıcı firmasıdır. Koç Grubu bünyesinde faaliyet gösteren şirket, hem otogaz ve hem de tüp gaz pazarında yer almaktadır. Şirketin 2014 yılında toplam LPG pazarında pazar payı %28,6’dir. Oto LPG’de pazar payı %24,2 ve tüp gazdaki pazar payı ise %42,7’dir.

– Şirket, “Aygaz” markasının yanında “Mogaz”, “Lipetgaz” ve “Pürsu” markalarının da sahibidir.

– Şirketin iştirakleri ve bağlı ortaklıkları, şirket portföyünde önemli bir yere sahiptir. Şirketin Tüpraş üzerinde dolaylı olarak %10,2’lik bir payı bulunmaktadır.

– Yapılan değerleme çalışmasında çarpan analizi ve indirgenmiş nakit akımı analizleri kullanılarak şirketin faaliyet değeri bulunmuştur. Buna karşın şirketin iştirak hisselerinin değeri, şirketin faaliyet değerinden daha fazla olup şirket için hesaplanan 3.273.277.386 TL piyasa değerinin %58,8’lik kısmı, şirketin iştiraklerinin değerlerinden gelmektedir. Bu nedenle şirketin faaliyetlerinde meydana gelen gelişmelerden ziyade portföyündeki hisselerin değerleri daha önemlidir. Özellikle Tüpraş şirketinin piyasa değeri Aygaz’ın da piyasa değerinde önemli bir etki meydana getirmekte olup her iki hisse senedinin Borsa İstanbul’daki fiyat hareketleri arasında önemli bir korelasyon bulunmaktadır.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir