Aygaz Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (16.09.2019)

İştirak portföyüne göre tüm zamanların en düşük değerlemelerine yakın işlem görmektedir.

Endeksin Üzerinde Getiri
Hisse Fiyatı: 10,46TL
Hedef Fiyat: 17,2TL

Aygaz’ı Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemizle araştırma kapsamımıza dahil ediyoruz. Hisse başına 17,2TL olan hedef fiyat beklentimiz %64 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir. 1) 2018 yılında Entek Elektrik ve Yapı Kredi Bankası için toplam 270mn TL sermaye artışı, 2) geçen yılın son çeyreğinde 179mn TL karşılık ayrılması, 3) Entek Elektrik’te 75mn TL’lik değer düşüş karşılığı kaydedilmesi ve 4) 2019 yılının ilk yarısında zayıf karlılık açıklanması gibi sebeplerle hisse 2018’in başından bu yana %18 geriledi. Aygaz, Tüpraş ve Yapı Kredi Bankası’ndaki dolaylı %10,2 ve %1,61 paylarının piyasa değerine göre %19 iskontolu işlem görmektedir. Hisse 2013 ve 2019 yılları arasında ise söz konusu varlıklarının değerine göre %60 primli işlem görmüştü. Her ne kadar, yurtiçi LPG dağıtımı sektöründeki büyüme potansiyeli ve karlılık özellikle son yıllarda baskılanmış olsa da hissenin cari piyasa değerinin iştirak portföyüne göre iskontolu işlem görmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Aygaz’ın 2020 net karı Tüpraş’ın katkısı ile iki katından fazla artabilir.

Aygaz’ın doğalgaz satın alımıyla ilgili ayırdığı 179mn TL tutarındaki karşılık ve Entek Elektrik ile ilgili 75mn TL değer düşüklüğü karşılığı kaydedilmesi ile Aygaz’ın net karı 2018’de %38 düşüşle 228mn TL olarak gerçekleşmişti. Tek seferlik giderlerin yokluğunda Aygaz’ın net karının 2019’da 390mn TL’ye, 2020’de ise Tüpraş’ın katkısı ile 844mn TL’ye yükselmesini bekliyoruz. Diğer yandan, Tüpraş’tan gelen temettülerin katkısıyla, Aygaz’ın temettü veriminin önümüzdeki üç yılda toplam %50’yi geçebileceğini düşünüyoruz.

Bangladeş’te kurulan iş ortaklığını cazip bir büyüme fırsatı olarak görüyoruz.

Aygaz, sene başında Bangladeş’teki yerel ortağıyla birlikte LPG dağıtımı için ortak şirket kurduklarını açıkladı. Şirket tahminen önümüzdeki iki yıl içerisinde yeni kurulan şirkete 38mn Dolar sermaye katkısı yapacak. Hızlı büyüyen ekonomisi, genç nüfusu ve devletin doğalgaz kullanımını kısıtlamak için LPG kullanımını teşvik eden politikaları Bangladeş’i LPG için cazip bir pazar haline getirmektedir. Son üç yılda ülkedeki LPG talebi dört kat artışla 1mn ton civarına yükseldi.

Riskler

Tüpraş’tan beklediğimiz kar katkısının ve temettünün gelmemesi ya da iştiraklerin ilave sermaye ihtiyaçlarının ortaya çıkması durumunda yukarıda söz edilen, Aygaz’ın iştiraklerine göre ıskontosu kapanmayabilir. Diğer yandan, LPG’de vergi artışı ya da olumsuz regülasyon düzenlemeleri ile Aygaz’ın dağıtım marjlarının baskılanması hisse performansı açısından diğer riskler olarak sıralanabilir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN