Avrupa’da yeni gündem: ‘Kuraklık’

Geçen cuma günkü yazımızda, Avrupa’nın önümüzdeki sonbahar ve bilhassa 2023 kışı açısından, enerji alanında yaz aylarını zorlu bir ‘sınav dönemi’ olarak geçireceğini; bu nedenle, ‘kömür’ ve ‘petrol’le çalışan termik santraller dahil, tüm enerji üretim imkanlarının ve üretim tesislerinin seferber edildiğini belirtmiştik. Söz konusu seferber edilen tesisler arasında, hiç kuşkusuz, hidroelektrik santralleri de var. Ancak, son 10 güne damgasını vuran gelişme, bilhassa Güney Avrupa’da gözlenen kuraklık nedeniyle, daha bugünden İtalya’nın iki hidroelektrik santralını devre dışı bırakmak zorunda kaldığıydı. Bu yaz, Avrupa açısından ‘kuraklık’ boyutunda da zorlu bir sınav dönemi olacak gibi gözüküyor.

Avrupa, nasıl ki, enerjide yaz dönemini ‘enerji tasarrufu seferberliği’ne de ağırlık verdiği bir dönem olarak geçirecek; Avrupa’da, bilhassa Güney Avrupa’da artan ‘kuraklık’ tehdidi, ülkeleri suda da ‘tasarruf seferberliği’ dönemine yönlendirmiş durumda. Çünkü, Avrupa gibi, yaşam standartları yüksek ve bu nedenle enerji ve su tüketiminin hayli yüksek olduğu bir coğrafyada, ‘su sorunu’ sadece ‘iklim değişikliği’ ve ‘yağmurların azalması’ ile sınırlı değil. Aynı zamanda, eldeki kaynakların durumu göz ardı edilecek ölçüde, yüksek miktarda tüketim alışkanlığı sorunu da var. Bu nedenle, bu yaz pek çok Avrupa ülkesi açısından ‘enerji yönetimi’ kadar, ‘su yönetimi’nin de önemli olacağı bir yaz olacak.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!