Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararı – (03.07.2014)

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Temmuz ayı toplantısında politika, mevduat ve marjinal faiz oranlarında değişikliğine gitmedi.

Politika faizi yüzde 0.15 olarak korunurken, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren ‘mevduat oranı’nı da değiştirmeyerek yüzde -0,10 seviyesinde bırakıldı. Banka marjinal faiz oranını da yüzde 0,40 olarak korudu.

Analistler de, AMB Para Politikası Kurulu’nun faiz oranlarını değiştirmeyeceğini tahmin ediyorlardı.

Bugün TSİ 15:30’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi basın toplantısı düzenleyecek.

Haziran ayı toplantısında politika faizi 10 baz puan düşürülürken, mevduat faizi sıfırın altına çekilerek eksi yüzde 0.10 yapmıştı. AMB böylece negatif faiz oranı uygulayan ilk büyük merkez bankası oldu.

Londra’da bulunan JPMorgan Chase & Co. ekonomistlerinden Greg Fuzesi, “Odak noktası hala geçtiğimiz ay açıklanan paketler üzerinde giri görünüyor. Bazı ucu açık kalan sorular var. Draghi konuşmasında belki bunlara ışık tutabilir” yorumunu yaptı.

Euro dolar karşısında kararın açıklanmasının ardından yatay seyrederek, Frankfurt saati ile 13:58’de 1.3652 dolardan işlem gördü.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir