Avrupa Borsalarında Bugün – (28.11.2014)

Avrupa hisseleri, gerileyen petrol fiyatlarının enerji hisselerinde düşüşe, havayolu şirketlerinde ise yükselişe sebep olması ile yatay seyretti ve Şubat’tan bu yana en yüksek haftalık kazancını kaydetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1’den az gerileyerek günü 347.26 puandan tamamaladı. Enerji hisseleri göstergesi yüzde 3.5 ile Ağustos 2011’den bu yana en kötü haftayı kaydetti. Air France-KLM Group yüzde 6.4 yükselerek, taşımacılık hisselerini 7 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyelerine taşıdı.

Euro Bölgesi’nde enflasyon Kasım ayında beş yılın en düşük seviyesine yavaşlayarak, Avrupa Merkez Bankası’nı teşvikleri genişletmeye yöneltiyor. Bölge’de tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Kasım ayında yıllık bazda yüzde 0.3 arttı ve Bloomberg anketine katılan 41 ekonomistin tahmin medyanı ile aynı seviyede gerçekleşti.

Avrupa hisse senetleri, AMB Başkanı Mario Draghi’nin varlık alım programının genişletilerek, devlet tahvillerini de kapsayacağını açıklaması ve Japonya ile Çin’de teşviklerin artırılacağı yönünde sinyaller gelmesinin ardından, bu ay yüzde 3.1 yükseldi.

Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir