Avrupa Borsalarında Bugün – (25.02.2015)

Avrupa hisseleri, enerji şirketleri ve otomotiv üreticilerindeki düşüşlerin Axa SA’nın yükselişini gölgelemesi ile yedi yılın zirvesinden geriledi.

Eni SpA ve BG Group hisseleri, petrolün varil başına 50 doların altında işlem görmesi sonucu yüzde 1’den fazla geriledi. Otomotivle alakalı hisse senetleri ise Stoxx Europe 600’de işlem gören 19 sektör grubu arasında en dik düşüşü yaşadı.

Stoxx 600 yüzde 0.2 gerileyerek Londra saati ile 11:09’da 386.5 puan oldu. Endeks dün, Yunanistan’ın kurtarma paketinde anlaşma sağlanması ve Fed’in faiz artışı için sabırlı olacağının yinelenmesi ile yüzde 0.6 yükselerek, bu yılki kazancını yüzde 13’e taşıdı. Yunanistan’da ASE Endeksi Pazartesi günü tatil nedeniyle işlem yapılmamasının ardından dün yüzde 9.8 tırmanırken, bugün yüzde 0.3 geriledi.

Yatırımcılar bugün ABD’de açıklanacak olan birinci el konut satışları verisini takip edecek. Bloomberg anketine katılan ekonomistler satışların Ocak’ta 470,000 yıllık hıza gerilediğini öngörüyor. Standard & Poor’s 500 endeks vadelileri ise yatay bir seyir izliyor.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir