Avrupa Borsalarında Bugün – (23.02.2015)

Avrupa hisseleri, Yunanistan kreditörlerinin ülkenin kurtarma fonunu uzatmaya karar vermesinin ardından 7 yılın en yüksek seviyesini genişletti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.7 yükselerek günü 385.08 puandan tamamladı. İngiltere’nin FTSE 100 Endeksi, gün içinde kapanış seviyesine göre rekor seviyeye ulaştıktan sonra, HSBC’nin beklenti altında kalan karı ile yönünü aşağı çevirdi.

Yunanistan’ın kurtarma paketi 4 ay uzatıldı. Ancak ülke, fonlamanın sürmesi için Pazartesi günü sonunda kadar politika listesini tamamlamak ve sunmak zorunda. Euro Bölgesi maliye bakanları sunulan politika önerilerinin yeterliliği veya gelecek hafta yapılabilecek başka bir acil toplantının gerekliliği konusunda karar verecekler.

Yunanistan’da ASE Endeksi geçtiğimiz hafta yüzde 4.5 geriledi. Yunan piyasası Pazartesi günü tatil dolayısıyla kapalı olacak.

Yunanistan’daki kargaşa, Avrupa hisse senedi volatilitesini yukarı itti. Hisse senedi dalgalanmaları için beklentileri takip eden VStoxx Endeksi 20 Şubat’ta 25.4’lük bir günlük ortalamaya ulaştı. Endeksin söz konusu seviyesi 2014’tekinden yüzde 39 daha yüksek. Stoxx 600, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) parasal genişlemeye gitme kararı alması ile geçtiğimiz haftanın sonu itibarıyla bu yıl yüzde 12 yükseliş gösterdi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir