Avrupa Borsalarında Bugün – (17.04.2015)

Avrupa hisselerinin 2 gün üst üste azalması ile Stoxx Europe 600 Endeksi 3 haftada ilk kez haftalık düşüşe doğru ilerliyor.

Avrupa gösterge endeksi yüzde 0.3 azaldı ve Londra saati ile 08.21’de 409.9 puana geldi. Yatırımcılar, IMF Başkanı Christine Lagarde’ın Yunanistan’ın borcunu ödemekten vazgeçmesine izin veremeyeceklerini açıklamasının ardından gelişmeleri dikkatle izliyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi haftalık yüzde 0.5 azalırken, Alman, İtalyan ve Portekiz hisseleri kayıplarda başı çekti. 3 ülkenin gösterge verileri gelişmiş ülkeler arasında 1. çeyrekte en iyi performansı göstermişti.

Avrupa hisseleri bu yıl yüzde 20 arttı. Avrupa Merkez Bankası (AMB) başkanı Draghi parasal gevşeme (QE) politikasının enflasyonda sürdürülebilir bir iyileşme olana dek süreceğini ifade etmesi ile Çarşamba günü hisseler yeni bir ralli yaptılar.

Şirketlerden gelen haberler doğrultusunda Syngenta AG ilk çeyrek satışlarının beklentilerin altında kalması üzerine yüzde 2.9 düştü. Abertis Infraestructuras SA hisseleri yüzde 1.6 azaldı.

Accor SA ilk çeyrek satışlarının genişleyerek analistlerin tahminlerinin üzerine çıkması ile yüzde 1.5 arttı.

Londra saati ile 09:30’da açıklanacak İngiltere işsizlik rakamlarının, Bloomberg tarafından derlenen ekonomistlerin görüşleri doğrultusunda Şubat sonu itibarıyla 3 aylık dönemde azalması bekleniyor.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir