Avrupa Borsalarında Bugün – (16.12.2014)

Avrupa hisseleri, Çin ve Fransa’da hayal kırıklığı yaratan imalat sanayi verilerinin küresel ekonomik büyümeye yönelik endişeleri artırması ile düşüşü yedinci güne taşıyor. Enerji hisseleri de kayıpları genişletiyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 gerileyerek Londra saati ile 08:39’da 321.03 puan oldu. Petrol ve gaz üreticileri ham petrol fiyatlarındaki düşüşün sürmesi ile beş yılın en düşüğünü daha da derine taşıdı. Madencilik hisseleri ise Çin’de fabrika göstergesinin Aralık’ta yedi ayın en düşüğüne gerilemesi ile değer kaybetti. Fransa’da imalat sanayi endeksi bu ay beklentinin üzerinde geriledi.

Avrupa hisseleri dün, petrol fiyatlarındaki düşüşün sürmesi ve New York Fed imalat sanayi verisinde gerileme görülmesi ile bu yılkı kazancını sildi. Stoxx 600 son altı günde yüzde 7.9 kayıp yaşarken, en çok kaybeden hisseler enerji grubu oldu. 5 Aralık’ta yedi yıla yakın bir sürenin zirvesini gören endeks, 20 Ekim’den bu yana en düşük seviyeye kadar geriledi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir