Avrupa Borsalarında Bugün – (16.01.2015)

Avrupa hisseleri, petrol üreticilerinin kazançlarının İsviçre hisselerindeki kayıpları gölgelemesinin ardından, 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.1 yükselerek günü 352.4 puandan tamamladı. İsviçre Merkez Bankası’nın (SNB) dün müdahale kurunu sürpriz bir şekilde kaldırması ile endeks kazanç ve kayıp arasında dalgalanmasının ardından Avrupa Merkez Bankası’nın gelecek haftaki toplantıda parasal genişlemeye gideceği spekülasyonlarının güçlenmesi üzerine günü yüzde 2.6 artışla tamamlamıştı.

İsviçre borsasında gösterge endeks dün SNB’nin açıklaması sonrasında 1989’dan bu yana en dik düşüşü yaşamasının ardından, bugün de yüzde 6 geriledi. Endeks aynı zamanda 2008’den bu yana en kötü haftalık performansı kaydetti. İsviçre’de volatilite göstergesi ise yüzde 20 artarak 1999’dan bu yana en büyük üç günlük artışı kaydediyor.

Stoxx 600’deki en büyük hisseler Nestle, Roche ve Novartis en az yüzde 4.5’ten fazla geriledi. İsviçreli ihracat firmaları hisseleri bugün toparlanıyor. Watchmakers Cie. Financiere Richemont SA ve Swatch Group AG ise yüzde 6.5’in üzerinde kayıpla dünkü düşüşü sürdürüyor.

Stoxx 600 bu haftaki kazancı yüzde 4.3’e çıkardı. Endeks hala 5 Aralık’ta ulaştığı yedi yıla yakın bir sürenin zirvesinden yüzde 0.4 aşağıda. Stoxx 600’de işlem hacmi son 30 gün ortalamasının yüzde 23 üzerindeydi.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir