Avrupa Borsalarında Bugün – (11.12.2014)

Avrupa hisseleri, kazanç ve kayıplar arasında gidip gelmelerinin ardından, ABD verisinin iyi gelmesi ile, yatay seyretti. Yunanistan hisseleri düşüşü 3. güne taşırken, ASE Endeksi bu hafta toplamda yüzde 20 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.’in altında yükselerek günü 339.31 puandan tamamladı. Endeks gün içinde yüzde 0.8 gerilemesinin ardından yüzde 3 yukarıda seyretmişti. Standard & Poor’s 500 Endeksi gelen iyi verilerin ardından, toparlanıyor.

Yunanistan’da ASE Endeksi kayıpları genişletirken, 9 Aralık’ta Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erkene alınması ile 1987’den bu yana en dik düşüşü yaşıyor. Endeks bugün yüzde 7.4 aşağıda seyretti.

Avrupa hissleri hala 2014 yılında yüzde 3.4 yükselmiş durumda. Stoxx 600, Avrupa Merkez Bankası’nın Ocak ayı toplantısında parasal genişlemeye gitmeyi görüşeceği spekülasyonları ile 5 Aralık’ta yedi yıla yakın bir sürenin en yükseğine ulaşırken, Almanya’da DAX zirve rekorunu kırdı. AMB’nin devlet tahvili alacağına yönelik beklentiler yatırımcıları Kasım’da hisselere daha fazla para yatırmaya teşvik etti.

AMB bugün Euro Bölgesi bankalarına yönelik uzun vadeli kredilerin ikinci turunu düzenelyecek. Bloomberg anketine katılan 24 analistin tahmin medyanına göre, Bölge’deki bankaların 148 milyar euro (184.3 milyar dolar) borçlanması bekleniyor.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir