Avrupa Borsalarında Bugün – (11.03.2015)

Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) ülke tahvili alımlarında üçüncü güne girmesi ile iki günlük düşüşten toparlanıyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 yükselerek Londra saati ile 08:05’te 391.47 puan oldu. Avrupa hisseleri dün, enerji hisselerindeki düşüş ve Fed’in faiz artırımına giderek yaklaştığı endişelerinin yükselmesi ile gerilemişti. Fed’in bir sonraki toplantısı 17-18 Mart tarihlerinde yapılacak.

Euro Bölgesi Almanya, Belçika, Fransa, İtalya ve İspanya tahvilleri alarak borçlanma maliyetlerini rekor düşük seviyelere indirdi. AMB alımları parasal genişleme (QE) olarak bilinen ve daha önceden duyurduğu aylık 60 milyar euroluk varlık alım programı kapsamında yapıyor. AMB Başkanı Mario Draghi geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşmada, politikalarının deflasyon tehdidini ortadan kaldıracağını ifade etti.

Euro tahvil alımlarıyla birlikte 12 yılın düşüğünden işlem görüyor. Para birimi şimdiye kadarki en büyük çeyrek dönemlik zayıflamasına doğru ilerlerken, bu durum ihracat odaklı şirketlere destek sağlıyor.

Yatırımcılar ayrıca Yunanistan gelişmelerini takip etmeye devam ediyor. AMB, Avrupa Komisyonu ve IMF yetkilileri, bugün bazı görüşmeler yapmak için Brüksel’de bir araya gelecek. Ayrıca ülkenin uluslararası kreditörleri, Atina hükümetinin hesapları denetime açması üzerine bazı incelemelere yapmak için yola çıkmış durumda.

Bloomberg HT

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir