Avrupa Borsalarında Bugün – (10.03.2016)

Avrupa hisseleri “AMB” sonrası yükselişini tersine çevirdi

Avrupa hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) teşvik paketini açıklamasıyla yükseldikten sonra, Başkan Draghi’nin ek faiz indirimi beklemediğini açıklaması, hisse senetlerindeki yükselişi tersine çevirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra’da saat 4:40 itibariyle yüzde 1.7 düştü. Endeks, AMB’nin üç ana faiz oranını düşürmesi, varlık alımlarının 3’te 1 oranında artırması ve şirket borçlarının uygun hale getirilmesi kararları sonrası gün içerisinde yüzde 2.5 kadar yükseldi. Hisse senetleri, Draghi’nin gelecekteki para politikası araçlarının sınırlı olacağına dair konuşmasının endişe yaratmasıyla, aşağı yönde hareket ederek kazançlarını geri verdi.

Londra’da Robert W. Baird & Co. hisse senetleri birimi başkan yardımcısı Patrick Spencer, “Draghi bu sefer ağır silahlarını ortaya çıkardı fakat ilk tepkilerin ardından, merkez bankarının panik yapmaya başladığı ve seçeneklerinin azaldığı yönündeki algı geri geldi.” dedi ve “Faiz oranları tarafında fazla alan olmayabilir fakat hisse senetlerini destekleyecek başka araçlar da mevcut.” diyerek görüş bildirdi.

Almanya’da DAX Endeksi yüzde 2.3 düştü. Endeks, yüzde 2.8 kadar olan kazançlarını tersine çevirerek, Batı Avrupa endeksleri arasında en kötü performansı sergiledi.

Bloomberg HT